Tornádo na Morave bolo druhé najničivejšie, škody presiahnu 15 miliárd korún

Minulotýždňové tornádo na juhu Moravy dosiahlo štvrtý z piatich bodov Fujitovej stupnice, ktorá slúži na hodnotenie rotujúceho vetra. Pre Českú televíziu to v pondelok potvrdil Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

, 28.06.2021 11:14, aktualizované: 19:52
Lužice tornádo Foto: ,
V tornádom postihnutej oblasti v juhomoravských okresoch Břeclav a Hodonín nie je nikto nezvestný. Tragédia si tak vyžiadala päť životov a desiatky zranených. V obciach Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice sú poškodené stovky domov. Všetky ich postupne kontrolujú statici. Tí zatiaľ rozhodli, že 61 z nich bude nevyhnutné zbúrať.
25

Odstraňovanie škôd pokračuje už štvrtý deň, bez prúdu naďalej zostáva približne 2000 domácností. Vláda v pondelok tiež prerokuje finančnú pomoc pre ľudí a obce, ktoré zasiahlo ničivé tornádo.

VIDEO: Unikátne zábery tornáda na Morave, pri ktorých mrazí.

Meteorológovia si spočiatku neboli istí, či majú tornádo z juhu Moravy zaradiť do tretej alebo vyššej kategórie z piatich. Žiadne silnejšie než z kategórie F3 totiž doteraz v Česku nezdokumentovali. Podľa Setváka je už ale teraz isté, že dosiahlo kategóriu F4.

Tornádo v tejto druhej najničivejšej kategórii dokáže zboriť dobre postavené domy – a tie so slabšími základmi odfúkne preč, rovnako ako automobily. Vietor dosahuje v nárazoch rýchlosť 330 až 420 kilometrov za hodinu.

Energetici na juhu Moravy medzitým obnovili dodávky elektrického prúdu do väčšiny domácností v okresoch Břeclav a Hodonín. Bez elektriny bolo po štvrtkovej katastrofe až 70-tisíc domácností, teraz ich ostáva zhruba 2000.

VIDEO: Mikulčice – obraz skazy po tornáde.

Ľudia už do zbierok na pomoc ľuďom a obciam poslali 700 miliónov korún (27,5 milióna eur), informoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Škody presiahnu 15 miliárd

Škody sa vyšplhajú minimálne do výšky 15 miliárd českých korún (približne 589 miliónov eur), uviedol hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich.

Výsledná suma však pravdepodobne túto čiastku ešte presiahne, nakoľko postihnuté obce zatiaľ škody vyčísliť nestihli.

VIDEO: Pohľad z dronu na obec Hrušky zdevastovanú tornádom.

Škody v Stebne nespôsobilo tornádo, ale takzvaný downburst

Českú obec Stebno v Lounsku, ktorú minulý týždeň tiež poškodila silná búrka a meteorológovia pripúšťali, že i tam mohlo vyčíňať tornádo, zasiahol iný meteorologický jav. Ako informuje spravodajský portál TN.cz, podľa odborníkov to bol s najväčšou pravdepodobnosťou takzvaný downburst.

„Je to výtok veľmi studeného vzduchu v strede búrky, ktorý býva často sprevádzaný aj pomerne masívnym krupobitím, čo sa v tejto oblasti aj stalo. Na niektorých miestach boli dokonca krúpy aj na druhý deň,“ povedal pre TN.cz Radek Tomšů z ústeckej pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Ako vysvetlil Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry českej Akadémie vied, tento jav dokáže napáchať podobné škody ako tornádo a aj preto je náročné ich od seba odlíšiť podľa následkov.

„Ide o priamy vietor, ale pri strašne veľkej rýchlosti, takže to môže narobiť tiež veľkú paseku a spoznať škody, či to bolo tornádo alebo downburst, je problematické, pretože vyzerajú dosť podobne. Rozbije to baráky, strhne strechy. Keď skúmame škody, musíme nájsť niečo typické pre tornádo – pokrútené veci alebo napríklad kruhové stopy,“ vysvetlil.

Jeho slová potvrdil i Tomšů, ktorý na miesto osobne vyrazil. „Pri tom výtoku v strede búrky dochádza k veľmi silným nárazom vetra a tie pravdepodobne spôsobili tieto škody,“ dodal.

Tomu, že v prípade Lounska nevyčíňalo tornádo, pritom nasvedčuje aj ďalšia vec. „Kolegom sa dostala do rúk len jediná fotka tornáda, ktoré sa tam malo odohrať a ukázalo sa, že je to podvrh,“ poznamenal meteorológ z ČHMÚ Martin Setvák s tým, že niekto si dal prácu, aby vytvoril fotomontáž s tornádom z Ameriky.

Česká vláda schválila pomoc ľuďom na Morave v oblasti postihnutej tornádom

Česká vláda v pondelok schválila pomoc obciam na južnej Morave, ktoré minulý týždeň zasiahlo tornádo. Štát ponúkne ľuďom na obnovu zničených obydlí päť miliónov korún (približne 196-tisíc eur), z toho dva milióny ako dotáciu a tri milióny ako zvýhodnený úver.

„Celkom teda až päť miliónov korún na opravu, demoláciu, výstavbu či zaobstaranie inej nehnuteľnosti,“ uviedla česká ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová, ktorú citoval webový portál denníka Mladá fronta DNES.

„Veľká vďaka za rýchlu pomoc,“ uviedol po rokovaní hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich.

Vláda tiež odobrila daňové úľavy pre poškodených občanov a firmy z regiónov zasiahnutých tornádom.

„Fakticky posúvame lehoty na zaplatenie daní, podanie daňového priznania, kontrolného hlásenia a platby DPH. Odpúšťame aj zálohy na cestnú daň splatné k 15. júlu,“ oznámila ministerka financií Alena Schillerová.

Ministri odsúhlasili aj program na podporu podnikateľov v postihnutých oblastiach. „Uhradíme okamžite 80 až 100 percent z vlastných výdavkov na obstaranie nového majetku. Maximálna výška pomoci je jeden milión korún. Súčasne poskytneme bezúročnú pôžičku až do výšky 45 miliónov korún na firmu,“ oznámil vicepremiér Karel Havlíček.

Vláda podporila aj uvoľnenie sumy 1,5 miliardy korún (59 miliónov eur) podľa skutočných škôd pre poľnohospodárov, lesníkov a potravinárov, ktorých zasiahlo tornádo. Peniaze sa podľa ministerstva poľnohospodárstva použijú ako kompenzácia za zničené chmeľnice, vinice, sady, polia, uhynuté zvieratá či zdevastované haly a hospodárske budovy.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch uviedol, že vláda schválila aj vyslanie mobilného tímu zdravotníkov, ktorý bude poskytovať starostlivosť ľuďom zraneným v dôsledku tornáda. „Súčasné sily (zdravotníkov) na mieste už nestačia,“ podotkol Vojtěch.

Česká vláda už v piatok súhlasila s poskytnutím pohonných hmôt zo štátnych rezerv záchranárom v obciach spustošených tornádom.

Rodinám, ktorých domovy vo štvrtok zasiahlo ničivé tornádo, sa naskytá i ďalšia forma pomoci. Môžu poslať svoje deti bezplatne do štrnásťdňového tábora, aby rodičia mali čo najvoľnejšie ruky na odpratávanie škôd a zariaďovanie potrebných záležitostí. O tábor prejavilo zatiaľ záujem 50 detí, kapacita môže byť až 120.

S iniciatívou prišla Asociácia odborových zväzov, ktorá ponúkla usporiadanie štrnásťdňového letného detského tábora v Dětřichove na Svitavsku zdarma pre deti z rodín postihnutých tornádom.

„Cieľom je dostať deti preč z toho prostredia, aby mali šancu mať pekné prázdniny, a zároveň uvoľniť rodičom a starým rodičom ruky na škody,“ povedala pre internetový spravodajský portál Novinky.cz podpredsedníčka školského výboru Poslaneckej snemovne Kateřina Valachová, ktorá projekt koordinuje so štyrmi najviac postihnutými obcami – Mikulčicami, Lužicami, Moravskou Novou Vsou a Hruškami.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
25 debata chyba
Viac na túto tému: #tornádo na Morave