Vražda dievčaťa vo Viedni spustila debatu o sprísnení azylového procesu

Vražda 13-ročného dievčaťa vo Viedni spustila v Rakúsku ostrú politickú diskusiu o uchádzačoch o azyl. Z tohto činu sú totiž podozriví dvaja mladí Afganci, informovala v utorok agentúra APA. Vládnuca Rakúska ľudová strana (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza v reakcii na tento čin avizovala prísnejší postup voči trestne stíhaným migrantom.

29.06.2021 19:14
Sebastian Kurz Foto: ,
"Sľubujem, že spravíme všetko pre to, aby boli páchatelia tvrdo potrestaní," povedal rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
debata (12)

„Ja určite nebudem za zastavenie deportácií do Afganistanu ani za zmiernenie azylových zákonov,“ zdôraznil v utorok Kurz. „Sľubujem, že spravíme všetko pre to, aby boli páchatelia tvrdo potrestaní,“ dodal. Je podľa neho neprípustné, že „ľudia k nám prichádzajú, hľadajú ochranu a páchajú takéto ukrutné, barbarské zločiny“.

V prípade, že sa preukáže vina oboch mužov, ktorých polícia zadržala v pondelok, Rakúsko bude pokračovať v dôsledných deportáciách takýchto osôb do Afganistanu, prisľúbil šéf rezortu vnútra Karl Nehammer.

Telo dievčaťa pochádzajúceho z Dolného Rakúska sa našlo v sobotu ráno vo viedenskej štvrti Donaustadt. Z výsledkov pitvy vyplýva, že zomrela na zadusenie. Podozriví Afganci ju mali nadrogovať, sexuálne zneužiť a nakoniec zavraždiť. To, ako sa maloletá, ktorej telo v nedeľu identifikovali jej rodičia, dostala do Viedne, je predmetom vyšetrovania.

Protiimigračná Slobodná strana Rakúska (FPÖ) na základe tohto prípadu žiada zintenzívniť proces vyhosťovania žiadateľov o azyl do Afganistanu a Sýrie. Šéf FPÖ Herbert Kickl v desaťbodovom pláne, ktorého cieľom je zabrániť násilným činom migrantov, navrhuje zastaviť podávanie žiadostí o azyl na rakúskom území, okamžité ukončenie azylového procesu a tiež odobratie štatútu azylanta trestne stíhaným osobám.

Reinhold Einwallner z opozičnej Sociálnodemokra­tickej strany Rakúska (SPÖ) takisto požaduje „nulovú toleranciu“ voči takýmto skutkom. Spoluzodpovednosť za vraždu dievčaťa pripísal Nehammerovi i ministerke spravodlivosti Alme Zadičovej aj Gottfried Waldhäusl z FPÖ, ktorý je členom dolnorakúskej vlády zodpovedným za oblasť azylovej politiky a integrácie.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #vražda #Viedeň #migranti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy