Na južnej Morave budú musieť zbúrať až 150 domov

Na južnej Morave v okrese Břeclav a Hodonín, ktoré minulý týždeň vo štvrtok zasiahli silné búrky a tornádo, budú musieť zbúrať až 150 domov. Toto číslo však nemusí byť konečné, oznámil šéf juhomoravských hasičov Jiří Pelikán.

30.06.2021 13:43, aktualizované: 17:22
debata (1)

Česká spravodajská televízia ČT24 uvádza, že v Hodoníne je na demoláciu určených 12 domov, v Lužiciach osem, v Mikulčiciach i v Hruškách po 53 domov a v obci Moravská Nová Ves 22.

Pelikán však uviedol, že v Moravskej Novej Vsi neboli prehľadané ešte všetky objekty, preto je možné, že počet domov určených na demoláciu stúpne.

Hasiči chcú tiež do konca týždňa vyčistiť domy a ulice od všetkých ruín a odpadkov.

„Vždy niečo odpraceme a ráno sa tam objaví nová hromádka, keďže si ľudia vypratávajú domy. Komplikuje to dopravu, preto chceme do konca týždňa odviesť všetko aj z domov,“ uviedol Pelikán.

Juhomoravský hajtman (župan) Jan Grolich uviedol, že najnovšie búrky – zo stredy tohto týždňa – nespôsobili v regióne väčšie škody, strhli však plachty zo striech približne 70 domov.

Silné búrky a tornádo zasiahli minulý týždeň vo štvrtok okresy Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji. Zahynulo šesť ľudí a zranenia utrpelo približne 200 ďalších. ČT24 pripomína, že bolo poškodených až 1200 budov.

Armáda pošle do miest postihnutých búrkami tisícku vojakov

Česká armáda je pripravená nasadiť v najbližších dňoch na pomoc pri likvidácii následkov tornáda a silných búrok na území Juhomoravského kraja a Úsťanského kraja tisícku vojakov a 50 kusov ťažkej techniky. Pre denník Právo to v stredu uviedol minister obrany ČR Lubomír Metnar.

„Teraz máme v zasiahnutých miestach 208 vojakov, ktorí sa podieľajú na záchranných prácach,“ uviedol minister. Podľa neho boli vyslaní už minulý týždeň v piatok na základe žiadosti hajtmana Juhomoravského kraja a schválenia náčelníka generálneho štábu.

„V tomto prípade išlo ale o záchranné práce, a ak sa máme podieľať na likvidácii následkov škôd, musí vláda schváliť príslušné nariadenie,“ dodal Metnar s tým, že ministri o tom budú rozhodovať na mimoriadnom rokovaní vo štvrtok.

Metnar pripomenul, že takýto postup je potrebný na základe zákona o ozbrojených silách. „Naším cieľom je riešiť bezodkladne túto šialenú situáciu, ktorá zasiahla tamojšie obyvateľstvo,“ vyhlásil šéf rezortu obrany. Podľa pripraveného návrhu vládneho nariadenia by vojaci mali byť k dispozícii do konca augusta.

Ministerstvo obrany a miestne samosprávy sa zhodujú, že práve nasadenie armády pri likvidačných prácach urýchli pomoc zasiahnutým krajom a jeho občanom.

Armáda navyše uisťuje, že nasadením tisícky vojakov a príslušnej, najmä ženijnej techniky nebude znížená obranyschopnosť krajiny ani schopnosť plnenia jej medzinárodných záväzkov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #tornádo na Morave
Flowers