USA po takmer 20 rokoch opustili svoju hlavnú vojenskú základňu v Afganistane

Spojené štáty americké odovzdali afganským silám po takmer 20 rokoch Bagrám, svoju hlavnú vojenskú základňu v Afganistane. Pre agentúru AP to v piatok uviedli nemenovaní americkí predstavitelia.

02.07.2021 08:46
Afganistan / Vojak / Vojaci / Armáda USA / Foto: ,
Na snímke z decembra 2015 príslušníčka americkej armády salutuje svojim padlým kolegom, ktorí zahynuli počas samovražedného útoku na základni Bagrám.
debata (129)
VIDEO: Pozrite si opustenú americkú vojenskú základňu v Afganistane
Video

Podľa jedného zo zdrojov má však veliteľ jednotiek USA a NATO v Afganistane generál Austin S. Miller stále „všetky schopnosti a právomoci na ochranu“ amerických síl v krajine.

Odchod Američanov zo základne Bagrám má byť jasným znakom toho, že posledných 2 500 až 3 500 amerických vojakov opustilo alebo čoskoro opustí Afganistan.

K odchodu vojsk USA z Afganistanu by tak mohlo prísť o niekoľko mesiacov skôr, ako sľuboval americký prezident Joe Biden. Ten určil ako dátum odchodu symbolicky 11. september, teda deň 20. výročia teroristických útokov v Spojených štátoch z roku 2001.

Spojený štáty odmietajú z bezpečnostných dôvodov uviesť, kedy presne opustia poslední americkí vojaci Afganistan. V stredoázijskej krajine ostane aj po odchode vojsk NATO približne 650 amerických vojakov, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť ambasády USA v Kábule.

Naďalej ostáva nedoriešená aj otázka ochrany letiska v Kábule, ktoré predstavuje dilemu pre USA i iné krajiny, ktorých vojaci odchádzajú z Afganistanu, najmä v súvislosti s tým, ako by evakuovali svojich diplomatov a ďalších občanov v prípade rozšírenia bojov.

Ochranu letiska v súčasnosti zabezpečujú Turecko a USA a o tom, kto bude letisko strážiť po odsune vojsk NATO, sa v súčasnosti rokuje.

Odsun vojakov USA a NATO z Afganistanu odštartoval 1. mája a má byť dokončený do 11. septembra. Väčšina vojakov Severoatlantickej aliancie už Afganistan opustila v tichosti do tohto týždňa.

Vstupná brána na vojenskej leteckej základni v... Foto: SITA/AP, Rahmat Gul
Afganistan / Bagrám / Vojenská základňa / Vstupná brána na vojenskej leteckej základni v afganskom meste Bagrám
129 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy