Zrútená budova na Floride sa stala kryptou. Zdemolovali ju výbušninou

V meste Surfside v americkom štáte Florida v noci na pondelok zdemolovali nestabilný bytový blok, ktorý sa koncom júna čiastočne zrútil. Nešťastie z 24. júna si vyžiadalo doteraz 24 obetí a 121 nezvestných.

05.07.2021 08:16
Miami, budova, zrútenie, demolácia Foto: ,
Demolácia už čiastočne zrútenej budovy Champlain Towers South na Floride pri meste Miami.
debata (3)

Ako píše agentúra AFP, úrady k demolácii pristúpili z dôvodu blížiacej sa tropickej búrky Elsa. Navyše sa v časti budovy, ktorá ešte stála, zväčšovali praskliny a záchranárov znepokojoval aj stĺp, ktorý z nej visel.

Záchranári sa momentálne pripravujú pokračovať v pátraní po nezvestných, ktoré pre demoláciu dočasne pozastavili. Nezvestných ľudí je stále viac ako sto, ich telá sú zrejme pochované v troskách.

Starostka okresu Miami-Dade Daniella Levinová Cavová predtým na tlačovom brífingu avizovala, že na demoláciu použijú „malé, strategicky umiestnené výbušniny“. Predstavitelia okresu dúfajú, že by sa aj po desiatich dňoch od nešťastia mohli v troskách nájsť živí ľudia. Doteraz však záchranári objavili len telá obetí.

V sobotu sa záchranárom podarilo z trosiek budovy vytiahnuť dve ďalšie telá, počet obetí tak stúpol na 24.

Príčiny pádu budovy v bytovom komplexe Champlain Towers South z 24. júna sú predmetom vyšetrovania. Správa statikov z októbra 2018, ktorú v piatok zverejnili tamojšie úrady, však hovorí o závažných poškodeniach na statike budovy pod bazénom a o „zníženej kvalite betónu“ v podzemnej garáži 12-poschodovej obytnej budovy nachádzajúcej sa v blízkosti mora.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Florida