Juhokórejská tajná služba označila špekulácie o Kim Čong-unovom zdraví za nepodložené

Juhokórejská tajná služba (National Intelligence Service - NIS) v stredu odmietla špekulácie, že severokórejský líder Kim Čong-un v dôsledku zdravotných problémov upadol do bezvedomia. Podľa NIS svoj úrad vykonáva "normálne". Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

07.07.2021 18:22
Kim Čong-un Foto:
Severokórejský líder Kim Čong-un
debata (1)

„Špekulácie ohľadom Kimovho zdravia považujeme za nepodložené,“ uviedla NIS v stanovisku rozoslanom médiám. V dokumente sa ďalej uvádza, že „podľa doterajších informácií Kim Čong-un predsedal zasadnutiu politbyra Kórejskej strany práce počas celého dňa 29. júna a štátne záležitosti vykonáva ako hlava štátu úplne normálne“.

V priebehu stredy sa objavili správy, že Kim Čong-un upadol do bezvedomia po tom, ako utrpel krvácanie do mozgu a taktiež, že po puči vedenom jeho strýkom Kim Pchjong-ilom bol pozbavený moci.

Ako uvádza Jonhap, zdravotný stav lídra KĽDR, ktorý je fajčiarom a trpí nadváhou, často púta veľkú pozornosť, pretože mocenské vákuum v tejto krajine by mohlo vyvolať chaos v regióne.

Kimova neprítomnosť na verejnosti počas takmer troch týždňov vyvolala minulý rok na celom svete špekulácie o jeho zdraví či dokonca o jeho možnej smrti. Podobné správy sa šírili i nedávno, keďže po niekoľkotýždňovej absencii vystupovania na verejnosti sa znova ukázal výrazne chudší, píše Jonhap.

Kim Čong-un na spomínanom zasadnutí politbyra vládnucej robotníckej strany odvolal viacerých jej vysokopostavených predstaviteľov. Dôvodom bol bližšie nešpecifikovaný „závažný incident“ súvisiaci s koronavírusom, ktorý vážne ohrozil zdravie verejnosti.

North Korea Thinner Kim Čítajte viac Kim Čong–un schudol. Čo to znamená?
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Kim Čong-un #Južná Kórea
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy