Slovinci v referende odmietli sporný vodný zákon

Slovinskí voliči v nedeľňajšom referende jasne odmietli zmeny v zákone o vodách, čo je vnímané ako neúspech pravicovej vlády premiéra Janeza Janšu. Informovali o tom agentúry AP a STA.

, 12.07.2021 07:18
slovinsko, referendum Foto:
Uroš Macerl, poľnohospodár a ekologický aktivista, hlasuje vo volebnej miestnosti v slovinskej obci Ravenska vas počas plebiscitu o zákone o vodách.
debata (5)

Približne 86,6 percenta zúčastnených hlasovalo proti novele, ktorú vláda schválila v marci a ktorá podľa tvrdení ekológov ohrozovala životné prostredie a kvalitu vody, vyplýva z takmer úplných výsledkov sčítania.

Za bolo odovzdaných 13,4 percenta hlasov, pričom účasť dosiahla takmer 46 percent z 1,7 milióna oprávnených voličov, čo je najviac v referende v Slovinsku od roku 2007. Poukazuje to na veľký záujem verejnosti o túto tému, uviedla STA.

Obvinenia vlády

Spor okolo nového zákona sa týkal regulácie výstavby budov vrátane hotelov, obchodov a reštaurácií v blízkosti riek, jazier a mora. Pokým vláda trvala na tom, že sprísnila predpisy výstavby a poskytne viac financií na ochranu vodných zdrojov, podľa oponentov z tábora environmentálnych a občianskych skupín by zákon uprednostnil záujmy súkromných investorov, obmedzil prístup verejnosti k vode a ohrozil jej kvalitu.

Táto otázka vyvolala búrlivú diskusiu v krajine, v ktorej v roku 2016 zakotvili do ústavy právo na vodu, píše AP. Spor poukázal aj na zvýšené politické napätie v Slovinsku, kde Janšova vláda čelí obvineniam z obmedzovania demokratických a mediálnych slobôd.

HOPV hydraulicky vrt Čítajte viac Podzemné vody Žitného ostrova chráni unikátny systém hydraulickej ochrany. Tvorí ho 790 vrtov
5 debata chyba
Viac na túto tému: #ochrana vôd #Slovinsko #refendum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy