Alexander Laškarava, ktorý pracoval pre súkromnú televíziu Pirveli, zomrel v nedeľu – niekoľko hodín po tom, čo ho krajne pravicoví aktivisti zbili na proteste proti plánovanému pochodu na podporu LGBTQ komunity. Laškaravova smrť vyvolala v priebehu nedele demonštrácie pred parlamentom, na ktorých sa zišlo približne 8-tisíc ľudí.
Niekoľko opozičných zákonodarcov v pondelok obsadilo kreslo predsedu parlamentu a žiadalo demisiu premiéra Garibašviliho. Vyhlásili, že premiér a vládna strana Gruzínsky sen umožnili násilie proti pracovníkom médií.
Zábery odvysielané nezávislou televíziou Mtavari zachytávali chaotické scény v parlamente, kde sa opoziční poslanci bili s vládnymi zákonodarcami. Zasadnutie znovu pokračovalo, keď štyroch poslancov, ktorí obsadili kreslo predsedu, s použitím sily odviedli zo sály.
Neskôr večer stovky novinárov a aktivistov za ľudské práva podnikli protest pred parlamentom a zaviazali sa, že budú demonštrovať dovtedy, kým Garibašvili nedostúpi.
Na 37-ročného Laškaravu zaútočili 5. júla násilní demonštranti proti LGBTQ ľuďom a novinár utrpel zlomeniny tvárových kostí. V ten deň utrpelo zranenia, spôsobené skupinami osôb demonštrujúcich proti plánovanému pochodu LGBTQ, vyše 50 žurnalistov. Organizátori z obáv o bezpečnosť nakoniec pochod zrušili.
Spojené štáty a Európska únia odsúdili útoky na novinárov a vyzvali na trestné stíhanie páchateľov. Premiér označil protestné hnutie za „nevydarené protištátne a protináboženské sprisahanie“ riadené exilovým exprezidentom Michailom Saakašvilim. Sľúbil tiež rýchle vyšetrenie Laškaravovej smrti, ktorú už skôr označil za „neuveriteľnú tragédiu“.
Popredné gruzínske televízne osobnosti a manažéri obvinili práve Garibašviliho vládu z organizovania násilnej kampane proti novinárom. Reportéri bez hraníc (RSF) obvinili úrady z „trestuhodnej pasivity“. Podľa kritikov Gruzínskeho sna táto strana ticho podporuje homofóbne a nacionalistické skupiny, ktoré podnikajú protesty aj proti prozápadným opozičným stranám.
Animozita voči sexuálnym menšinám je u gruzínskych konzervatívcov silná. Podľa skupiny Tbilisi Pride oponentov plánovaného pochodu podporili vláda a gruzínska pravoslávna cirkev. Platforma OC Media zverejnila fotografiu muža, miestneho televízneho reportéra, ktorého z miesta odťahuje pravoslávny kňaz, ktorý ho držal okolo krku.
Diplomatická misia Spojených štátov a Európskej únie (EÚ) i veľvyslanectvá viac než 16 krajín minulý týždeň v spoločnom vyhlásení naliehali na gruzínsku vládu, aby „všetkým obyvateľom Gruzínska zabezpečila právo na pokojné zhromažďovanie sa“. Kritici obviňujú vládnucu stranu Gruzínsky sen z tichej podpory homofóbnych a nacionalistických skupín, ktoré tiež organizujú protesty proti prozápadným opozičným stranám.