OSN: Školy sú pre covid zatvorené v 19 krajinách, hrozí "generačná katastrofa"

Školy sú pre pandémiu stále zatvorené v 19 krajinách, čo postihuje približne 156 miliónov detí. Hrozí preto "generačná katastrofa", varovali v pondelok šéfky dvoch agentúr OSN, UNICEF a UNESCO.

12.07.2021 22:33
Škola / Školáci / Žiak / Žiaci / Výučba / Učenie / Foto: ,
debata (5)

Detský fond OSN (UNICEF) a Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) sú zodpovedné za záležitosti detí a školstva. Šéfky týchto agentúr v spoločnom vyhlásení napísali, že „vlády príliš často zatvárajú školy a nechávajú ich zavreté pridlhé obdobia, dokonca aj vtedy, keď si to epidemiologická situácia nevyžaduje“.

Obe predstaviteľky odporučili, aby sa „školy zatvárali až ako posledné a aby sa prvé otvárali“ – ich zatváranie má totiž širokú škálu nepriaznivých vplyvov, od dosiahnutia nižšieho stupňa vzdelania až po problémy s duševným zdravím a podvýživou.

„Vyzývame predstaviteľov, ktorí rozhodujú, a vlády, aby si dali ako prioritu bezpečné znovuotváranie škôl, pretože tak sa vyhnú generačnej katastrofe,“ napísali šéfka UNICEF Henrietta Foreová a šéfka UNESCO Audrey Azoulayová.

„Zatváranie škôl zaťažuje budúcnosť dlhom, ale výhody v prítomnosti sú pritom nejasné. Musíme si lepšie určovať priority. Môžeme znovu bezpečne otvárať školy, a musíme,“ dodali.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #školy #OSN #koronavírus #epidémia covidu