Pri rokovaniach pred médiami Lukašenko zároveň západné mimovládne organizácie obvinil z podpory „teroru“ v Bielorusku. „Vydržíme útoky namierené proti našim krajinám… Použijeme tento moment na to, aby sme posilnili našu ekonomickú spoluprácu a spravili naše krajiny nezávislými, a to nie len z hľadiska ekonomiky,“ uviedol Lukašenko, podľa ktorého Rusko „bolo, je a bude strategickým partnerom Ruska“.
Lukašenko sa poďakoval Putinovi za „veľmi serióznu podporu“, ktorú Bielorusko dostáva od Ruska, a zároveň sa zaviazal, že jeho krajina pôžičky riadne splatí.
Bieloruskú ekonomiku, ktorú zasiahla pandémia koronavírusu, nepriaznivo ovplyvňujú aj sankcie EÚ na časť bieloruského exportu. Únia ich zaviedla v reakcii na odklon letu dopravného lietadla do Minska 23. mája a zatknutie opozičného novinára Ramana Prataseviča, ktorý sa nachádzal na palube.
Lukašenko sankcie odsúdil a vyhlásil, že Bielorusko podnikne odvetný krok – prestane spolupracovať s EÚ na zastavení ilegálnych migrantov.
Putin na spoločnom stretnutí konštatoval, že Bielorusko je „veľkým a nádejným partnerom“ Ruska v sfére ekonomiky. Pochválil Bielorusko ako „spoľahlivého a stabilného partnera“.
Prezidenti Ruska a Bieloruska sa naposledy stretli koncom mája v ruskom letovisku Soči. Putin a Lukašenko diskutovali vtedy o „obchodno-ekonomických vzťahoch medzi oboma štátmi a o boji proti pandémii. Dotkli sa tiež incidentu s lietadlom (spoločnosti) Ryanair.“
Následne, prvého júla, prezidenti spolu telefonovali. Rozprávali sa o „tlaku sankcií proti Bielorusku“ a diskutovali o otvorení ďalších letov spoločnosti Belavia do Ruska.
Najväčšia bieloruská letecká spoločnosť prišla o dve tretiny destinácií po tom, ako štáty Európskej únie uzatvorili svoj vzdušný priestor pre bieloruské aerolínie.