Protivládne protesty na Kube si vyžiadali jednu obeť

Protivládne protesty na Kube si vyžiadali jednu obeť. V utorok to oznámilo kubánske ministerstvo vnútra, informovala v noci na stredu agentúra AFP.

14.07.2021 06:20 , aktualizované: 07:04
kuba Foto:
Kubánci pri pamätníku Maxima Gomeza v Havane počas protestu proti vláde.
debata (64)

Rezort vnútra uviedol, že „žiali nad smrťou“ 36-ročného muža menom Diubis Laurencio Tejeda, ktorý sa podľa štátnej tlačovej agentúry podieľal na pondelkových „nepokojoch“.

Obyvatelia Kuby v uplynulých dňoch vyšli do ulíc, aby protestovali proti vysokým cenám a nedostatku potravín. Takéto nepovolené protesty sú na Kube mimoriadne zriedkavé a kubánska polícia proti nim v pondelok zakročila. V čase protestov bolo podľa agentúry AFP v nedeľu navyše zadržaných vyše 100 ľudí vrátane nezávislých novinárov a opozičných aktivistov.

Protesty vypukli spontánne v čase, keď Kuba zažíva najhorší ekonomický prepad za viac než tri desaťročia a zápasí s nedostatkom potravín, liekov či dodávok elektrickej energie. Ostrovný štát v súčasnosti sužuje aj covid – počty nakazených v posledných týždňoch dosiahli najvyššiu úroveň od začiatku pandémie.

Posledné takéto demonštrácie v metropole Havana sa konali v roku 1994. Súčasný kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel obviňuje kubánskych Američanov, že využívajú sociálne médiá na podnecovanie protestov.

Kuba, protesty, Havana Čítajte viac Tisíce ľudí na Kube protestovali proti vláde, prezident za to viní USA

Výzva USA

Spojené štáty vyzvali Kubu, aby prestala s obmedzovaním internetu, ku ktorému pristúpila práve po protestoch. Washington zároveň zopakoval výzvu na prepustenie zadržaných demonštrantov.

„Vyzývame kubánskych lídrov, aby demonštrovali sebaovládanie a rešpekt voči hlasu ľudu sprístupnením všetkých komunikačných prostriedkov, a to v online i offline forme,“ povedal novinárom hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price. Dodal, že „vypínanie technológií a informačných kanálov nijako nerieši legitímne potreby a ašpirácie kubánskeho ľudu“. USA podľa Priceových slov „chvália kubánsky ľud za prejavenie veľkej odvahy“ na protestoch, na ktoré Havana odpovedala snahou „umlčať ich hlasy“.

„Vyzývame na pokoj a odsudzujeme akékoľvek násilie páchané na pokojne demonštrujúcich. Rovnako vyzývame kubánsku vládu, aby prepustila každého, koho zadržali pre pokojný protest,“ dodal hovorca amerického rezortu diplomacie.

Blokovanie sociálnych sietí

Mimovládna organizácia NetBlocks so sídlom v Európe, ktorá monitoruje kybernetickú bezpečnosť a prípady cenzúry na internete na celom svete, v utorok informovala, že Kuba v pondelok obmedzila prístup na viaceré sociálne siete a komunikačné platformy vrátane Facebooku, Instagramu, WhatsAppu či Telegramu.

NetBlocks na svojej webstránke uviedla, že čiastočné obmedzenie zmienených platforiem pretrvávalo aj v utorok. Kubánska vláda správu nekomentovala. Dosiaľ sa k nej nevyjadrili ani zasiahnuté spoločnosti, s výnimkou platformy Twitter, ktorá však uviedla, že blokovanie svojich služieb nezaznamenala, píše agentúra Reuters.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #Kuba #protivládne protesty