Záplavy na západe Európy si vyžiadali 160 obetí, ďalší sú nezvestní

Záplavy v západnej Európe z uplynulých dní si vyžiadali už 160 obetí na životoch. Informácie o ďalších úmrtiach prišli v sobotu z Nemecka a Belgicka v čase, keď desaťtisíce príslušníkov záchranných zložiek i vojakov pracujú na odstraňovaní následkov a zabránení ďalším škodám.

, 17.07.2021 07:45, aktualizované: 10:19
záplavy, nemecko Foto:
Rozsiahly zosuv pôdy, ktorý zmietol viacero domov a vozidiel v oblasti Erftstadt-Blessem na západe Nemecka.
20

Polícia v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko oznámila, že v najviac postihnutom okrese Ahrweiler zomrelo pri záplavach najmenej 90 ľudí a ďalších vyše 600 utrpelo zranenia. Vzhľadom na rozsah škôd sa úrady obávajú, že táto bilancia ešte porastie. V piatok v Porýní-Falcku evidovali 63 mŕtvych a v sobotu tam stovky záchranárov pokračovali v pátraní po dalších obetiach a nezvestných.

Krab na ceste v záplavami zničenej obci Schuld,...
Zaplavená železničná stanica v obci Kordel,...
+9Rozsiahly zosuv pôdy, ktorý zmietol viacero...

Celkový počet obetí v Nemecku sa tým zvýšil na najmenej 133, keď ďalších 43 mŕtvych potvrdili v susednej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Belgická stanica RTBF informovala, že počet úmrtí v Belgicku v sobotu stúpol na 27 po nájdení ďalších štyroch obetí.

Silné dažde a záplavy zasiahli od stredy okrem Nemecka a Belgicka aj Holandsko, Francúzsko, Švajčiarsko a Luxembursko.

Telá môžu byť vo vozidlách

Povodne vo veľkej časti zasiahnutých regiónov medzičasom ustupujú, úrady však upozornili na možné lokálne búrky i obavy, že ďalšie telá sú vo vozidlách, ktoré strhla voda, no tiež zaplavených pivniciach. Snahy nájsť nezvestných, ktorých sú podľa správ desiatky, sťažujú výpadky elektriny a telefónnych sietí.

V meste Wassenberg v Severnom Porýní-Vestfálsku evakuovali v mestskej časti Ophoven okolo 700 obyvateľov po tom, ako sa pretrhla priehrada na rieke Ruhr. Situácia bola v sobotu ráno stále napätá, vyplýva z oznámenia mesta ležiaceho pri holandskej hranici. Výstrahu pred možnou evakuáciou vydali aj pre dva neďaleké okresy.

Krajinská vláda Porýnia-Falcka oznámila, že vytvára mimoriadny fond na pomoc s obnovou, pričom očakáva, že škody dosiahnu niekoľko miliárd eur. Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa v piatok vrátila z cesty do Washingtonu zatienenej prírodnou pohromou vo vlasti, prisľúbila „krátko- i dlhodobú podporu vlády“ pre zasiahnuté obce. Spolková vláda by mala o pomoci rozhodovať budúci týždeň.

V piatok spolková krajina Porýnie-Falcko, kde okres Ahrweiler leží, hlásila 63 obetí. Ďalších 43 mŕtvych registrovalo susedné Severné Porýnie-Vestfálsko a dve úmrtia zo stredy hlásilo aj Sársko. V sobotu oblasť postihnutú prírodnou katastrofou navštívi nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Posledné varovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
20 debata chyba
Viac na túto tému: #záplavy #Nemecko