Budapešť špehovanie novinárov či politikov nepoprela

Maďarsko nepotvrdilo ani nepoprelo používanie špionážneho softvéru Pegasus od izraelskej spoločnosti NSO Group. Informuje o tom portál hungarytoday.hu.

, 20.07.2021 12:07, aktualizované: 13:57
orbán Foto:
Viktor Orbán je podozrivý, že izraelským softvérom sledoval svojich politických oponentov.
148

Po správach o údajnom špehovaní kritických novinárov, politikov a podnikateľov zo strany maďarskej vlády prejavil kabinet ochotu a zároveň i neochotu spolupracovať na vysvetlení týchto informácií. Vládna predstaviteľka, ministerka spravodlivosti Judit Vargová, vyjadrila vôľu riešiť otázku, no súčasne vládna strana Fidesz zastavila pôsobenie regulačných mechanizmov zaoberajúcich sa problematikou ľudských práv.

Viac ako tisíc sledovaných

Maďarsko sa ocitlo na zozname štátov používajúcich vysoko pokročilý špehovací softvér na sledovanie telefónov. Prostredníctvom softvéru Pegasus sa uskutočnilo monitorovanie 300 maďarských telefónnych čísel.

Pegasus dokáže preniknúť do ľubovoľného telefónu s operačným systémom Android alebo iOS. Poskytuje útočníkovi úplný prístup a nevyžaduje zapojenie sledovaného cieľa. Špionážny softvér sa dostane k fotografiám, videám, histórii vyhľadávania, správam a ďalšiemu obsahu, dokáže zaznamenávať telefónne hovory, zapnúť kameru i mikrofón v telefóne.

Vyšetrovanie globálneho mediálneho konzorcia zverejnené tento týždeň odhalilo, že klienti NSO Group si vytypovali viac ako tisíc jednotlivcov v 50 krajinách na potenciálne špehovanie prostredníctvom spomenutého spywaru Pegasus.

Francúzi začali vyšetrovanie

Parížska prokuratúra po prevalení podozrení začala v utorok vyšetrovanie pokusu o sledovanie francúzskych novinárov. Zo sledovania francúzskych novinárov je podozrivá marocká tajná služba, informovala agentúra AFP s tým, že marocké úrady toto obvinenie odmietajú.

Prokuratúra bude viesť svoje vyšetrovanie na základe podozrenia zo spáchania desiatich trestných činov vrátane narušenia súkromia, sledovania korešpondencie, podvodného prístupu k počítačovému systému a zločinu sprisahania.

Svoje vyšetrovanie začína prokuratúra v Paríži viesť na základe trestného oznámenia, ktoré podalo mediálne konzorcium Mediapart, keďže sledovaní boli údajne jeho dvaja novinári. Rovnaké trestné oznámenie avizoval aj satirický týždenník Canard enchainé.

Začalo to disidentom

Spoločnosť NSO Group sa dostáva na titulky novín od roku 2016, keď bola firma obvinená, že takto pomáhala sledovať jedného disidenta v Spojených arabských emirátoch.

Backsliding Democracy Čítajte viac Izraelský veľký brat ovláda mobily a špehuje novinárov

Z analýzy uniknutého zoznamu vyše 50 000 mobilných telefónnych čísel, o ktorom v nedeľu informovali viaceré neziskové organizácie a svetové médiá, vyplýva, že obeťami sledovania prostredníctvom špionážneho softvéru Pegasus boli aktivisti, novinári, politici a obchodní riaditelia na celom svete.

Je medzi nimi 189 novinárov z médií ako Agence France-Presse (AFP), The Wall Street Journal, CNN, The New York Times, El País, Associated Press (AP), Le Monde, Bloomberg, The Economist či Reuters. Medzi touto zhruba tisíckou ľudí sa nachádza aj niekoľko členov arabských kráľovských rodín, 85 ľudskoprávnych aktivistov a viac ako 600 politikov a vládnych úradníkov – vrátane hláv štátov, premiérov a ministrov.

Leyenová: Neprijateľné

Na zozname sú telefónne čísla osôb, o ktoré sa od roku 2016 zaujímali vlády krajín vrátane Azerbajdžanu, Bahrajnu, Indie, Kazachstanu, Maďarska, Maroka, Mexika, Rwandy, Saudskej Arábie či SAE. Ako však uvádza AFP, nie je jasné, koľko z mobilných zariadení bolo terčom sledovania a koľko z nich Pegasus skutočne napadol.

mobil, sledovanie, telekomunikácie Čítajte viac Obrovský škandál na obzore. Krajiny údajne sledovali novinárov izraelským softvérom

NSO Group odmieta akékoľvek previnenie. Táto technologická firma, založená v roku 2010, sídli v izraelskom meste Herzlija neďaleko Tel Avivu a pre vládu vyvíja softvér na boj proti zločinu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej reakcii na škandál súvisiaci so špionážnym softvérom v pondelok v Prahe uviedla, že je „úplne neprijateľný“.

„Musí sa to ešte preveriť, ale ak je to tak, potom je to úplne neprijateľné,“ povedala podľa AFP šéfka EK novinárom počas návštevy Prahy. Po stretnutí s českým premiérom Andrejom Babišom tiež zdôraznila, že „slobodná tlač je jednou zo základných hodnôt Európskej únie“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
148 debata chyba
Viac na túto tému: #sledovanie novinárov #Pegasus #Francúzsko