Leverkusen: Výbuch v továrni má dve obete a 31 zranených

Utorňajší výbuch v priemyselnom parku v Leverkusene, kde sa nachádzajú chemické závody, si vyžiadal už dve obete. Stúpol aj počet zranených, ktorých je 31. Nezvestných je stále päť ľudí, píšu agentúry AP a Reuters.

27.07.2021 11:49 , aktualizované: 21:39
Nemecko Leverkusen výbuch dym Foto: ,
Hustý čierny dym stúpa k oblohe po mohutnej explózii, ku ktorej došlo v areáli chemického závodu v nemeckom meste Leverkusen.
debata (24)

Nemecký Spolkový úrad pre civilnú ochranu a pomoc pri katastrofách klasifikoval výbuch ako „najvyšší stupeň ohrozenia“ a vyzval obyvateľov, aby nevychádzali von, vypli ventiláciu a zatvorili okná a dvere. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra DPA.

Kolínska hasičská služba však neskôr na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámila, že merania znečistenia ovzdušia „neukázali nijaký druh abnormality“. Dodala, že dym klesol, ale merania zisťujúce prítomnosť toxínov v ovzduší budú pokračovať.

Hasičom sa požiar podarilo uhasiť až po takmer štyroch hodinách. K výbuchu, ktorého príčiny zatiaľ nie sú známe, došlo o 9.40 h.

Predstavitelia mesta požiadali obyvateľov, aby zostali doma do neskorého popoludnia a varovali ľudia mimo mesto, aby sa regiónu vyhýbali. Neskôr tiež varovali ľudí, aby v najbližších dňoch nenechávali deti hrať sa vonku, nepoužívali vonkajšie bazény a nejedli ovocie a zeleninu zo svojich záhrad, pretože odborníci budú až o niekoľko dní schopní určiť, aké toxické boli sadze z výbuchu.

Mesto Leverkusen vo vyhlásení uviedlo, že výbuch v priemyselnom parku Chempark, približne 20 kilometrov severne od Kolína nad Rýnom, nastal v skladovacích nádržiach pre rozpúšťadlá. Takmer štyri hodiny po explózii predstavitelia mesta uviedli, že požiar uhasili, ale záchranári stále pátrajú po nezvestných.

zväčšiť Výbuch v priemyselnom parku v nemeckom... Foto: SITA/AP, Mirko Wolf
leverkusen, výbuch Výbuch v priemyselnom parku v nemeckom Leverkusene.

Podľa firmy Currenta, ktorá prevádzkuje priemyselný park, výbuch nastal o 9:40 v skladovacích nádržiach v centre manažmentu odpadu a vyvolal požiar.

Polícia v neďalekom Kolíne sa vyjadrila, že na miesto nešťastia nasadili veľký počet policajtov, hasičov, vrtuľníkov a sanitiek z celého regiónu. Niekoľko hlavných ciest v okolí uzavreli. Denník Kölner Stadt-Anzeiger informoval, že oblak dymu sa pohyboval na severozápad k mestám Burscheid a Leichlingen.

Mesto Leverkusen je sídlom spoločnosti Bayer, ktorá je jednou z najväčších chemických firiem v Nemecku. Mesto, ktoré susedí s Kolínom nad Rýnom, má približne 163-tisíc obyvateľov.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #výbuch #chemická továreň