Počet obetí monzúnov v Indii sa zvýšil na 180

Bilancia obetí monzúnových dažďov v Indii sa zvýšila na 180, informoval v utorok portál americkej televízie CNN. Prívalové dažde na západe Indie naďalej spôsobujú záplavy a zosuvy pôdy. Od elektriny a pitnej vody sú odrezané stovky dedín.

27.07.2021 13:03
debata

Na západnom pobreží Indie spadlo za 24 hodín takmer 600 litrov zrážok na štvorcový meter. V zväzovom štáte Maháraštra pretiekla priehrada Radhanagari a rieka Pančganga. V dedine Talijé, vzdialenej 180 km od Bombaja, zahynulo 38 ľudí. Zosuvy pôdy tu zavalili väčšinu dediny. Pri ďalších deviatich zosuvoch pôdy v tom istom štáte zomrelo 59 osôb, ďalších 15 zahynulo pri nehodách spojených s lejakmi. V okrese Raigad prišlo o život 84 ľudí.

Viac než 200-tisíc osôb úrady evakuovali. V postihnutých oblastiach pokračujú záchranné akcie, do ktorých sa zapojila aj armáda, pobrežná stráž, námorníctvo a vzdušné sily.

Ešte v piatok vydal Indický meteorologický ústav najvyššiu výstrahu pred „extrémnymi dažďami“ pre šesť regiónov v štáte Maháraštra. V ten istý deň indický premiér Naréndra Módí oznámil finančnú pomoc pre rodiny obetí a zranených.

Sezónne monzúnové dažde v Indii každoročne zapríčinia mnohé úmrtia a zosuvy pôdy. Pre poľnohospodárstvo v južnej Ázii sú však nevyhnutné; napríklad v Indii tvoria viac než 70 percent celoročného úhrnu zrážok.

debata chyba
Viac na túto tému: #India #monzún