Navaľnyj vyzval svojich stúpencov na predvolebnú mobilizáciu

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj v utorok vyzval svojich priaznivcov, aby sa zmobilizovali pred nadchádzajúcimi septembrovými parlamentnými voľbami. Vyjadril sa tak po tom, ako ruské úrady zablokovali desiatky s ním spojených webstránok, pripomína agentúra AFP.

27.07.2021 18:04
debata (27)

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) zablokovala v pondelok 49 internetových stránok prepojených s Navaľným vrátane jeho hlavného webu navalny.com.

Navaľného spolupracovníci očakávajú, že terčom úradov sa v tomto smere čoskoro stane aj webový portál venovaný tzv. „rozumnému hlasovaniu“, teda stratégii zameranej na podporu tých kandidátov za poslancov Štátnej dumy, ktorí majú najväčšiu šancu vo voľbách poraziť vládnucu stranu Jednotné Rusko. Táto taktika už oslabila pozíciu tejto strany v nedávnych regionálnych voľbách.

Navaľnyj v utorok z väzenia svojich stúpencov vyzval, aby si stiahli aplikáciu Smart Voting, ktorá svojim užívateľom okrem iného umožňuje aj dostať sa k obsahu z jeho hlavnej a od pondelka zablokovanej webstránky.

„Aký zaujímavý experiment,“ píše Navaľnyj na svojich účtoch na sociálnych sieťach narážajúc tak podľa agentúry AFP na rozhodnutie Roskomnadzoru zablokovať s ním spojené webstránky. „Zúčastnime sa na ňom všetci a zasaďme Jednotnému Rusku, Kremľu aj Roskomnadzoru poriadnu ranu. Inak si budú istí, že sa stali vládcami internetu,“ dodáva.

Navaľného popredný spolupracovník Leonid Volkov skôr v utorok informoval, že Roskomnadzor sa snažil zablokovať aj Navaľného kanály na YouTube, jeho kancelárie a tiež činnosť viacerých jeho spolupracovníkov vrátane samotného Volkova. Všetci podľa jeho slov dostali od Roskomnadzoru „rovnaké upozornenia“.

Roskomnadzor ani spoločnosť Google, ktorej platforma YouTube patrí, sa dosiaľ k týmto správam nevyjadrili.

Práve Youtube sa stal jedným z najpodstatnejších kanálov, na ktorom Navaľnyj so svojim tímom zverejňujú investigatívne videá. Ich film o údajnom paláci prezidenta Vladimira Putina na čiernomorskom pobreží zaznamenal od svojho januárového zverejnenia na YouTube až takmer 118 miliónov zahliadnutí. Putin vlastníctvo zmieneného paláca popiera.

Navaľného zadržali v januári po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu Navaľnyj obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.

Moskovský súd následne vo februári rozhodol, že počas pobytu v Nemecku Navaľnyj porušil podmienky podmienečného prepustenia v kauze starého prípadu sprenevery, ktorý sa všeobecne považuje za politicky motivovaný a pôvodne podmienečný trest odňatia slobody vynesený v kauze Yves Rocher mu zmenil na nepodmienečný. Vo väzení tak politik strávi dva roky, šesť mesiacov a dva týždne. Prepustený by tak mal byť koncom júla alebo začiatkom augusta 2023.

Ruský súd v júni označil organizácie založené Navaľným za extrémistické a zakázal ich činnosť. Ich členom aj sponzorom tak znemožnil kandidovať v nadchádzajúcich septembrových voľbách.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj