Biden obvinil Rusko z pokusov narušiť voľby do Kongresu vypísané na rok 2022

Americký prezident Joe Biden v utorok kritizoval Rusko, že sa šírením "dezinformácií" snaží narušiť voľby do amerického Kongresu, ktoré sa budú konať v roku 2022.

28.07.2021 07:38
Joe Biden Foto: ,
Americký prezident Joe Biden
debata (46)

V prejave počas návštevy úradu riaditeľstva pre národné spravodajské služby neďaleko Washingtonu označil Biden tento stav za „zjavné porušenie našej zvrchovanosti“.

Vo voľbách, ktoré sa v USA budú konať v jeseni roku 2022, sa bude rozhodovať o rozdelení všetkých postov v Snemovni reprezentantov a jednej tretine kresiel v Senáte.

Biden vo svojom príhovore hovoril aj o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý podľa neho má „reálny problém, (lebo) vedie ekonomiku, ktorá má jadrové zbrane a ropné vrty, ale nič iné“.

Podľa Bidena má Rusko kvôli obmedzenej povahe svojej ekonomiky problémy, a „to zväčšuje ohrozenie zo strany Moskvy“. Dodal, že Putin vie, že „je v ťažkej situácii, a to ho robí ešte nebezpečnejším“.

Biden Putin Čítajte viac Biden a Putin sa stretli v Ženeve. Dohodli sa na návrate veľvyslancov do USA a Ruska

Prezident USA vo svojom príhovore vyslovil aj názor, že americké spravodajské služby fungujú lepšie ako ruské a že „Rusko o tom vie“.

„Ako všetci viete, nedávno som mal stretnutie s (ruským prezidentom) Vladimirom Putinom. (…) Vie, že ste lepší ako jeho vlastný tím, a to ho veľmi znepokojuje,“ uviedol americký prezident na adresu amerických spravodajských služieb.

Súčasne však vyjadril znepokojenie nad zintenzívnením počítačových útokov, a to aj prostredníctvom ransomvérov, ktorých úlohou je „uniesť“ dáta napadnutého subjektu a požadovať za ne výkupné. „Ak sa ocitneme vo vojne, v skutočnej vojne s ďalšou veľmocou, bude to kvôli kybernetickému útoku,“ varoval Biden.

USA v marci obvinili Čínu z masívneho kybernetického útoku na poštový server Microsoft Exchange. Biely dom tiež opakovane vyzýval Rusko, aby zakročilo proti útokom ransomvérom uskutočňovaným z ruského územia.

Biden Trip Photo Gallery Čítajte viac Diplomat z USA: Ťažko povedať, či Putin chápe naše červené čiary
46 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Joe Biden #americký kongres
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy