Výbuch v nemeckej továrni zrejme neprežilo ani päť nezvestných

Firma prevádzkujúca priemyselný park v nemeckom meste Leverkusen, kde v utorok ráno došlo k výbuchu, predpokladá, že piati nezvestní zamestnanci takisto prišli o život. Explózia má zatiaľ len dve potvrdené obete a 31 zranených, informovala v stredu agentúra DPA.

28.07.2021 16:05
leverkusen, výbuch Foto: ,
Výbuch v priemyselnom parku v nemeckom Leverkusene.
debata (1)

„Musíme žiaľ vychádzať z toho, že piatich nezvestných nenájdeme živých,“ povedal šéf spoločnosti Currenta Frank Hyldmar. Ide o štyroch zamestnancov spomenutej firmy a jedného externého spolupracovníka.

Napriek tomu, že smrť týchto piatich zamestnancov ešte nebola oficiálne potvrdená, Hyldmar vyjadril ich príbuzným sústrasť. Dodal, že jedna zranená osoba je naďalej v kritickom stave.

Podľa miestnej samosprávy v areáli s chemickými závodmi vybuchli nádrže s rozpúšťadlami, konkrétne v časti, kde sa spracováva odpad. Po explózii začal horieť jeden zo skladov palív. Príčina výbuchu zatiaľ nie je známa a objasní ju až ďalšie vyšetrovanie.

Pre hustý dym miestne úrady krátko po výbuchu vyzvali občanov z okolitých lokalít, aby nevychádzali zo svojich domovov a neotvárali okná ani dvere, nepustili deti hrať sa vonku, nevyužívali vonkajšie bazény ani niekoľko nasledujúcich dní nejedli ovocie a zeleninu zo svojich záhrad. Predstavitelia firmy Currenta uviedli, že odborníci zisťujú, či sa v ovzduší nachádzajú nebezpečné toxíny a analyzujú čiastočky sadze z dymového mraku.

Nemecká agentúra životného prostredia v Severnom Porýní-Vestfálsku (LANUV), kde sa nachádza Leverkusen, v stredu uviedla, že pracuje s predpokladom, že dym, ktorý sa rozšíril do okolia po výbuchu, môže obsahovať toxické zložky. Hovorca agentúry spresnil, že nádrže, ktoré explodovali, obsahovali chlórované rozpúšťadlá.

„Z tohto dôvodu predpokladáme, že dioxín, PCB (polychlórované bifenyly) a furánové zlúčeniny sa dymom preniesli do okolitých rezidenčných oblastí,“ varoval hovorca.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #výbuch v továrni
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy