USA prepustia zo svojich diplomatických misií v Rusku takmer 200 ruských zamestnancov

Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že prepustí takmer 200 ruských zamestnancov pôsobiacich na amerických diplomatických misiách v Rusku.

31.07.2021 09:10
Americká ambasáda / Americké veľvyslanectvo /... Foto: ,
Veľvyslanectvo USA v Moskve
debata (29)

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA prepustia 182 zamestnancov a ďalšie desiatky osôb pracujúce na základe dodávateľských zmlúv z amerických diplomatických misií v Moskve, Vladivostoku a Jekaterinburgu. „Tento krok je priamym následkom zákazu zo strany ruskej vlády,“ napísal Blinken na Twitteri.

Pripomenul, že ruská vláda od 1. augusta Spojeným štátom zakazuje zamestnávať Rusov alebo občanov tretích krajín. Blinken takisto vyjadril poďakovanie všetkým miestnym zamestnancom a osobám pracujúcim na základe zmlúv.

Ruská vláda v máji oficiálne zaradila USA a Česko na zoznam „nepriateľských štátov“. České veľvyslanectvo v Moskve bude na základe tohto opatrenia môcť zamestnať nanajvýš 19 ruských pracovníkov a americká ambasáda žiadnych.

Washington v apríli vyhostil desať ruských diplomatov a zaviedol sankcie voči 16 organizáciám a 16 jednotlivcom, ktorí sú údajne spojení so zasahovaním Ruska do volieb v USA. Rusko v reakcii vyhostilo desať amerických diplomatov a od 1. augusta Spojeným štátom zakázalo zamestnávať na svojich diplomatických misiách cudzincov.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #diplomacia