Washington rozšíril sankcie voči Kube

Spojené štáty rozširujú sankcie proti Kube. Oznámilo to v piatok federálne ministerstvo financií. Krok má zvýšiť tlak na komunistický režim, proti ktorému sa tento mesiac na karibskom ostrove konali nečakane veľké demonštrácie.

31.07.2021 15:55
Kuba Foto: ,
Kubánske vlajky v uliciach kubánskej metropoly Havana
debata (31)

Terčom najnovších sankcií sú dvaja najvyšší predstavitelia takzvanej Národnej revolučnej polície (PNR), ktorá patrí pod kubánske ministerstvo vnútra. To je na sankčnom zozname USA už od januára. Spojené štáty majú podľa ministerstva financií dôkazy, že príslušníci PNR sa zapájali do násilného potláčania demonštrácií.

Americké ministerstvo financií na svojej oficiálnej webovej stránke uviedlo, že sankcie boli zavedené na základe „Magnitského zákona“. Ten umožňuje implementovať cielené sankcie proti jednotlivcom alebo subjektom zodpovedným za porušovanie ľudských práv alebo korupciu na celom svete.

„Ministerstvo financií bude aj naďalej označovať mená tých, ktorí napomáhajú účasti kubánskeho režimu na vážnych prípadoch porušovania ľudských práv,“ povedala Andrea Gackiová z ministerstva financií USA.

Prezident Joe Biden krátko po oznámení najnovšieho kola sankcií prijal v Bielom dome zástupcov kubánskej komunity žijúcej v Spojených štátoch. Ubezpečil ich, že jeho administratíva skúma ďalšie možnosti, ako podporiť opozičné hnutie. Nevylúčil ani zavedenie dodatočných sankcií.

Recepcia v Bielom dome sa uskutočnila takmer tri týždne po tom, čo Kubou 11. júla a 12. júla otriasli nezvyčajne silné protesty. Do ulíc vyše 40 miest vtedy vyšli tisíce obyvateľov, ktorí sa sťažovali na nedostatok potravín, výpadky dodávok elektriny a zlyhaniu vlády pri nezvládnutí krízy vyvolanej šírením koronavírusu SARS-CoV-2. Boli to prvé protesty svojho druhu od deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Kuba, protesty, Havana Čítajte viac Tisíce ľudí na Kube protestovali proti vláde, prezident za to viní USA
31 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #sankcie #Kuba