Rusko oficiálne postavilo mimo zákon organizácie založené Navaľným

Rusko oficiálne zakázalo činnosť organizácií založených väzneným kritikom Kremľa Alexejom Navaľným. Ruská opozícia tvrdí, že úrady sa tým snažia potlačiť disent pred parlamentnými voľbami, informuje tlačová agentúra AFP.

06.08.2021 23:34
debata (36)

Rusko v júni označilo Navaľného organizácie za extrémistické a jeho spojencom zakázalo kandidovať vo voľbách. Ministerstvo spravodlivosti v piatok pridalo na svoj zoznam zakázaných organizácií tri skupiny s väzbami na Navaľného – vrátane jeho nadácie Fond boja proti korupcii (FBK).

Začiatkom tohto roka boli rozpustené Navaľného regionálne kancelárie so zámerom ochrániť štáb pred možným stíhaním a mnoho jeho spojencov opustilo krajinu. Navaľného poprední spoločníci však prisľúbili pokračovať v úsilí o transformáciu Ruska a očisťovanie krajiny od korupcie. Svojich stúpencov však vyzvali, aby ich činnosť naďalej podporovali anonymne.

Navaľného (45), ktorý minulý rok v lete tesne prežil útok sovietskou nervovoparalytickou látkou, vo februári odsúdili na dva a pol roka v súvislosti so starým obvinením zo sprenevery.

Navaľnyj vo svojej júnovej výzve z väzenia oslovil stúpencov, aby sa pred septembrovými parlamentnými voľbami zmobilizovali a potrestali členov vládnucej strany tým, že ich odstavia od moci.

Navaľného brata v piatok súd v Moskve uznal za vinného z podnecovania na porušenie hygienických noriem počas zakázanej protestnej akcie a odsúdil ho na ročný podmienečný trest väzenia so skúšobnou lehotou na jeden rok.

Oleg Navaľnyj bol spolu s ďalšími opozičnými politikmi a aktivistami obvinený, že vyzýval občanov na účasť na úradmi nepovolenom zhromaždení na podporu svojho brata, ktorého začiatkom roka zadržali po návrate do vlasti z Nemecka, kde sa zotavoval po pokuse o otravu.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj