Na Sicílii namerali nový európsky teplotný rekord 48,8 stupňa Celzia

Najvyššiu teplotu, aká bola dosiaľ v Európe zaznamenaná, namerali v stredu na meteorologickej stanici pri Syrakúzach na talianskom ostrove Sicília.

11.08.2021 21:24, aktualizované: 21:54
Palermo / Sicília / Horúčavy / Teplo / Foto: ,
Muž sa osviežuje vo fontáne v talianskom Palerme, 11. august 2021
debata (9)

Nový – dosiaľ oficiálne nepotvrdený – teplotný rekord má hodnotu 48,8 stupňa Celzia, uviedol na Twitteri Manuel Oberhuber, meteorológ rakúskej verejnoprávnej televízie ORF.

Oberhuber podľa vlastných slov telefonoval s technikmi v Syrakúzach, aby mu potvrdili výsledky meraní. Ako uviedli, „nie je dôvod o meraní pochybovať“. Spomínaná stanica patrí do siete staníc Sicílskej agrometeorologickej informačnej služby (SIAS).

Predtým, než bude tento rekord oficiálne uznaný, ho musí ešte overiť výbor Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). Potrebné je preskúmať prístrojové vybavenie a okolnosti merania vrátane toho, či boli v okolí zaznamenané podobne vysoké teploty. Extrémnu horúčavu spôsobil silný teplý vietor föhn.

Doterajší oficiálny európsky teplotný rekord, ktorý uznáva WMO, bol zaznamenaný v júli 1977 v Aténach a má hodnotu rovných 48 stupňov Celzia. Sicília drží od roku 1999 „neoficiálny“ teplotný rekord 48,5 stupňa Celzia.

Mimoriadne horúčavy v Taliansku spôsobuje subtropická oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá dostala v anglosaskej jazykovej oblasti meno Lucifer. Vo štvrtok sa zvýši na desať počet talianskych miest, ktoré v dôsledku možného vplyvu horúčav na zdravie obyvateľstva vyhlásia najvyšší stupeň varovania. Okrem iných sa bude týkať miest Terst, Bologna, Bari, Palermo, ako aj metropoly Rím.

Denník Der Kurier pripomína, že v dôsledku vlny horúčav vypuklo v uplynulých dňoch a týždňoch v stredomorských krajinách mnoho lesných požiarov, ktoré sa dostali mimo kontroly. Najviac postihnuté je Grécko, požiare sa však šíria i v lesoch, na poliach a čiastočne i v blízkosti obývaných oblastí Talianska. Riziko vzniku lesných požiarov je naďalej vysoké i pre pretrvávajúce sucho a silný vietor.

Klíma / Globálne otepľovanie / Čítajte viac Správa OSN: Zem sa do roku 2030 nezvratne ohreje o 1,5 stupňa

Dym z požiarov na Sibíri zahalil viac než tisíc obcí

Lesné požiare stále sužujú rozsiahle zalesnené oblasti ruskej Sibíri. Dym z požiarov zahalil stovky obcí. Úrady v Irkutskej oblasti na juhovýchode Sibíri uviedli, že zadymenie z lesných požiarov zaznamenali v dovedna 736 dedinách a deviatich mestách.

V susednom Krasnojarskom kraji bolo v stredu až 944 osád zahalených dymom, pochádzajúcim z požiarov v Jakutskej republike. To je o 75 viac, než v predchádzajú­ci deň.

Požiarmi je tento najhoršie postihnuté práve Jakutsko ležiace na pobreží Severného ľadového oceánu, kde v stredu horelo dovedna 169 aktívnych požiarov na ploche 3,9 milióna hektárov, vyplýva z údajov ruskej Federálnej služby vzdušnej ochrany lesov (Avialesoochrana).

Podobne ako časti Európy, Severnej Afriky a USA aj Rusko v uplynulých rokoch zaznamenalo vysoké teploty, ktoré mnoho expertov považuje za dôsledok klimatických zmien. Stúpajúci počet požiarov v Rusku je zapríčinený vlnou horúčav a zanedbávaním bezpečnostných predpisov.

Experti tiež pripisujú zhoršujúcu sa situáciu okolo požiarov v Rusku rozhodnutiu z roku 2007 o rozpustení federálnej leteckej siete, ktorá mala na starosti monitorovanie a boj proti požiarom. Majetok siete bol prevedený na regionálne orgány, čo viedlo k rýchlemu úpadku pôvodných kapacít.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Sicília #extrémne horúčavy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy