Informoval o tom web DefenseOnes tým, že odlet stroja sa uskutočnil ešte v nedeľu večer.
Podľa webu ide o najväčší počet ľudí, aký sa kedy do stroja C-17 zmestil. Masívne vojenské lietadlo, ktoré USA a západní spojenci používajú už tri dekády, má maximálnu vzletovú hmotnosť 265 ton. Oficiálne sa do tohto lietadla zmestí 102 výsadkárov alebo 134 vojakov.

9-tisíc denne
Americké vojenské lietadlá by mohli po prílete dodatočných jednotiek prepravovať z Kábulu 5 000 až 9000 ľudí denne. V rozhovore s televíziou CNN to povedal hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby.
Tiež informoval, že v Afganistane zostáva odhadom 5 000 až 10 000 Američanov a že na troch vojenských základniach v USA by mohlo byť ubytovaných až 22 000 afganských spolupracovníkov a ich rodinných príslušníkov.
Americká armáda posilňuje prítomnosť na kábulskom medzinárodnom letisku po tom, čo v nedeľu do afganskej metropoly vstúpili bojovníci hnutia Taliban, ktoré prevzalo kontrolu prakticky nad celou zemou. Na letisku zavládol chaos, keď sa davy ľudí snažili dostať k lietadlám, a nakrátko boli pozastavené aj vojenské lety. Spojené štáty avizovali, že pre zabezpečenie evakuačných operácií chcú mať na mieste 6000 vojakov.

Na plné obrátky
Kirby uviedol, že aktuálne americký kontingent má asi 3 500 vojakov. Akonáhle dorazia ďalšie posily a USA všetko „rozbehnú na plné obrátky“, domnieva sa že armáda bude schopná každý deň z Kábulu evakuovať tisíce ľudí. „A to je len vojenská stránka. Chceme, aby komerčné časť letiska tiež zostala otvorená,“ pokračoval Kirby.
Komerčnú prevádzku ale v Kábule prerušili už v nedeľu a Kirby neuviedol, že by sa situácia medzitým vrátila do normálu. V posledných 24 hodinách vraj Američania z afganskej metropoly prepravili 700 až 800 ľudí.

Na odlet z Afganistanu pritom zrejme čakajú desaťtisíce amerických občanov, afganských spolupracovníkov USA a ich rodinných príslušníkov. Televízii MSNBC Kirby povedal, že americká vláda sa ich v nasledujúcich týždňoch pokúsi zo zeme evakuovať čo najviac. „Budeme schopní nájsť miesto na amerických základniach a na troch základniach tu v Afganistane až pre 22 000 ľudí v ďalších niekoľkých týždňoch. Ak bude potreba zájsť ďalej, tak to rozhodne urobíme,“ dodal v rozhovore na CNN.
V Afganistane bolo dnes podľa jeho „najlepšieho odhadu“ 5000 až 10 000 amerických občanov. S vlastným odhadom počtu Afgancov, ktorí majú nárok na evakuáciu, Kirby neprišiel. Podľa amerických médií boli do amerických operácií v Afganistane v uplynulých dvadsiatich rokoch zapojené desaťtisíce, ak nie stotisíce miestnych obyvateľov.