USA evakuovali z Kábulu doteraz 3200 ľudí, popularita Bidena padá

Americká armáda evakuovala z Afganistanu doteraz 3200 ľudí, pričom 1100 z nich v utorok, uviedol pre agentúru AFP predstaviteľ Bieleho domu.

18.08.2021 06:59 , aktualizované: 12:32
debata (50)

„Lietadlá americkej armády dnes na 13-tich letoch evakuovali približne 1100 amerických občanov, ľudí s trvalým pobytom v USA a ich rodinný príslušníkov,“ uviedol predstaviteľ Bieleho domu, ktorý si neželal byť menovaný. Washington očakáva, že v nasledujúcich dňoch sa bude denný počet ľudí, ktorí z Kábulu odletia do USA, zvyšovať.

Biely dom skôr v utorok informoval, že v Afganistane sa nachádza 11-tisíc amerických občanov, z ktorých väčšina čaká na evakuáciu.

Útoky Talibanu

Washington chce odsun svojich občanov dokončiť do 31. augusta. V tejto súvislosti Pentagón plánuje zvýšiť frekvenciu letov svojich obrovských transportných lietadiel C-17 z Kábulu na možno až dve desiatky denne.

eú afganistan borrell Čítajte viac Borrell: Taliban vyhral vojnu, EÚ s ním bude musieť hovoriť

Napriek medializovaným správam, že sa niektorí ľudia, ktorí sa pokúšajú utiecť z krajiny stali obeťami násilia zo strany Talibanu sa podľa poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana „veľkému počtu“ osôb podarilo dostať sa na letisko, píše AFP.

„Taliban nás informoval, že je pripravený zaistiť bezpečný prechod civilistov na letisko,“ povedal podľa agentúry AFP Sullivan novinárom v Bielom dome.

Taktiež uviedol, že USA sa s Talibanom „rozprávajú“ aj o harmonograme odsunu tisícov amerických občanov a Afgancov, ktorí z krajiny unikajú na amerických vojenských lietadlách.

Bojovníci Talibanu obsadili v nedeľu afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúco ľahko a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a alianciou NATO. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol z krajiny.

Pád popularity

Najmä pre situáciu v Afganistane klesla popularita amerického prezidenta Joea Bidena o sedem percentuálnych bodov a v súčasnosti je najnižšia od jeho nástupu do funkcie. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky inštitútu Ipsos vyjadrilo prezidentovi dôveru 46 percent dospelých Američanov. Ide o najhorší výsledok od januára, keď sa stal šéfom Bieleho domu.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Afganská Potemkinova dedina

Bidenova popularita klesla po tom, ako Taliban vstúpil do Kábulu a „vymazal“ dve desaťročia americkej vojenskej prítomnosti v krajine, napísala agentúra Reuters. Väčšina republikánskych, ale aj demokratických voličov však uviedla, že chaos v Afganistane je dôkazom toho, že USA sa mali stiahnuť z jeho územia už skôr.

Prieskum Ipsosu ďalej ukázal, že 75 percent Američanov podporuje rozhodnutie vyslať ďalších vojakov do Kábulu na zabezpečenie hladkého priebehu sťahovania zamestnancov americkej ambasády a afganských tlmočníkov.

Horši ako Bush

Z prieskumu verejnej mienky vyplynulo aj to, že kroky amerického prezidenta Bidena sú v súčasnosti hodnotené menej pozitívne, než boli hodnotené kroky exprezidenta Georgea W. Busha, ktorý nariadil inváziu do Afganistanu a v konečnom dôsledku stál na počiatku „márneho úsilia amerických jednotiek v tejto krajine,“ napísala agentúra Reuters.

Zhruba 44 percent respondentov uviedlo, že si myslí, že Biden odviedol v Afganistane „dobrú prácu“. Pre porovnanie, až 51 percent opýtaných ocenilo spôsob, akým viedli vojenské ťaženie v Afganistane jeho predchodcovia, bývalí prezidenti Donald Trump a Barack Obama.

evakuácia afganistan lietadlo Čítajte viac Američania z Kábulu evakuovali rekordných 640 ľudí. Naraz
50 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA