Počet obetí zemetrasenia na Haiti stúpol na 1941, zranených je 9900 ľudí

Počet obetí silného zemetrasenia, ktoré v sobotu zasiahlo Haiti, stúpol v utorok na najmenej 1941, pričom počet zranených sa zvýšil na 9900, informoval úrad civilnej ochrany tento karibskej krajiny.

18.08.2021 10:12
Haiti zemetrasenie obete zranení Foto: ,
Zranený chlapec na lóžku v nemocnici v meste Les Cayes na Haiti po zemetrasení 17. augusta 2021.
debata

Ako píše agentúra AFP, zemetrasenie s magnitúdou 7,2 zničilo vyše 60-tisíc domov a 76-tisíc ďalších poškodilo. Zničené sú aj mnohé verejné budovy, dodal úrad.

Krajinu navyše v pondelok večer zasiahla tropická búrka Grace, ktorá so sebou priniesla až 380 milimetrov zrážok. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v tejto súvislosti vydalo varovania pred povodňami a zosuvmi pôdy.

K zemetraseniu došlo v juhozápadnej časti tejto krajiny, zhruba 160 kilometrov západne od husto obývanej metropoly Port-au-Prince, ktorá bola zničená aj pri silnom zemetrasení v roku 2010.

V meste Les Cayes, rovnako ako aj v iných ťažko postihnutých mestách na juhozápade Haiti, strávila v obavách pred dotrasmi po zemetrasení väčšina ľudí noc vonku pred svojimi obydliami, z ktorých mnohé sú poškodené či úplne zničené.

Pomoc Haiti prisľúbili už Spojené štáty i mnohé ďalšie krajiny. Samantha Powerová, šéfka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), na Twitteri v nedeľu napísala, že 65-členný tím na Haiti prinesie „špecializované nástroje, vybavenie a medicínske zásoby na pomoc pri pátracích operáciách“. Dominikánska republika susediaca s Haiti oznámila, že do postihnutej krajiny pošle 10-risíc potravinových dávok a lekárske vybavenie. Pomoc poskytli i Kuba a Ekvádor a prisľúbili ju i Mexiko, Čile, Argentína, Peru a Venezuela.

debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Haiti