USA evakuovali z Afganistanu v posledných dňoch približne 7-tisíc ľudí

Spojené štáty letecky transportovali z Afganistanu približne 7000 ľudí utekajúcich pred hnutím Taliban, ktoré v nedeľu obsadilo krajinu. Vo štvrtok to oznámil na brífingu v Pentagóne generálmajor Hank Taylor.

19.08.2021 18:41
afganistan lietadlo evakuácia Foto: ,
Americké transportné lietadlo typu C-17 Globemaster počas prevozu z Medzinárodného letiska Hámida Karzaja v Kábule 15. augusta 2021.
debata (6)

Podľa agentúry AFP uviedol, že evakuačné operácie sa začali 14. augusta. Od konca júla „sa kumulatívny počet ľudí vysťahovaných z Afganistanu pohybuje okolo 12.000“, konštatoval.

Bojovníci fundamentalis­tického hnutia Taliban 15. augusta ľahko obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol zo svojej vlasti.

Taylor ďalej uviedol, že približne 5200 amerických vojakov vyslaných na medzinárodné kábulské letisko zabezpečilo viacero brán, čo pomohlo zlepšiť prístup pre ľudí utekajúcich pred Talibanom.

špeciál lietadlo SR air force afganistan Čítajte aj Z Afganistanu sa podarilo dopraviť na Slovensko 24 osôb, pri ich evakuácii museli použiť zbrane

Len za posledných 24 hodín Spojené štáty vyslali do Kábulu 13 transportných lietadiel C-17, pričom 12 z nich už vzlietlo. Na palube mali vyše 2000 ľudí.

AFP poznamenala, že administratíva prezidenta USA Joea Bidena prisľúbila, že letecky transportuje z Afganistanu všetkých amerických občanov a čo najviac Afgancov, ktorí sa obávajú odplaty zo strany Talibanu, keďže počas 20 rokov trvajúcej vojny pomáhali Západu.

Administratíva USA potvrdila, že Taliban spolupracoval na zabezpečení bezpečného odchodu amerických občanov na medzinárodné letisko, ale niektorým Afgancom v tom bránil.

Afganistan / Taliban / Kábul / Čítajte aj Protesty proti Talibanu sa rozšírili aj do Kábulu. Po streľbe v Asadabade hlásia mŕtvych
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy