Informovala o tom televízia CNN. V nepokojnej krajine sa podľa Blinkena nachádza ešte zhruba 1500 amerických občanov, ktorí čakajú na evakuáciu.

„Od 14. augusta bolo z Kábulu bezpečne evakuovaných viac ako 82 300 ľudí. Za uplynulých 24 hodín (od utorka do stredy) bolo evakuovaných približne 19 000 ľudí na palubách deväťdesiatich amerických a koaličných vojenských liatadiel,“ povedal Blinken.
Šéf americkej diplomacie dodal, že krajinu do stredy opustilo zhruba 4500 amerických občanov.
„Iba Spojené štáty mohli zorganizovať a vykonať misiu tohto rozsahu a tejto zložitosti,“ vyhlásil minister.
Militantné hnutie Taliban podľa Blinkena umožní Američanom aj afganským spolupracovníkom USA opustiť krajinu aj po 31. auguste. To isté v stredu tvrdila aj hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

Tajné misie CIA
Ústredná spravodajská služba (CIA) a americká armáda podnikajú tajné evakuačné misie na záchranu civilistov mimo Kábulu pomocou helikoptér aj pozemných jednotiek. Informoval o tom denník The Wall Street Journal (WSJ).
„CIA v uplynulých dňoch začala tajné operácie na záchranu civilistov v Kábule, ale aj mimo neho. Na tieto operácie sú využívané americké vojenské helikoptéry, ale samotné misie sú pod taktovkou CIA,“ píše WSJ.
Nemecký armádny generál Eberhard Zorn medzitým v stredu uviedol, že počas takejto nočnej operácie, ktorú podnikli americké jednotky, bolo evakuovaných 21 nemeckých občanov.
Obavy z IS
The Wall Street Journal doplnil, že letecké a pozemné operácie mimo kábulského letiska sú za súčasných okolností považované za nebezpečné.

Generál Zorn, ktorého citovala agentúra DPA, však povedal, že útoky zo strany Talibanu nehrozia.
„Taliban v zásade zaisťuje bezpečie v okolí letiska pomocou svojich kontrolných stanovíšť, ale aj v prípade konvojov,“ povedal Zorn.
Obavy teraz panujú skôr z útokov zo strany tzv. Islamského štátu a ďalších teroristických skupín. O tejto hrozbe v utorkovom prejave hovoril aj americký prezident Joe Biden.