Afganské dieťa dostalo meno kódového označenia lietadla, v ktorom sa narodilo

Afganské dievčatko, ktoré sa narodilo počas uplynulého víkendu na palube amerického lietadla letiaceho z Blízkeho východu na leteckú základňu Ramstein v Nemecku, dostalo meno "Reach" odkazujúce na kódové označenie stroja. V stredu to oznámil predstaviteľ armády Spojených štátov.

26.08.2021 08:11
Ramstein / Deti / Vojačka / Afganistan / Foto: ,
Vojačka sa hrá s evakuovanými afganskými deťmi na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku
debata (15)

Po sobotňajšom prílete na základňu USA v Nemecku prišiel na palubu americký lekársky tím a pomohol žene porodiť dieťa v nákladnom priestore strategického transportného lietadla C-17 amerických vzdušných síl. Matka s dieťaťom boli následne prevezené do neďalekého zdravotníckeho zariadenia.

Každé lietadlo amerických vzdušných síl má svoje kódové označenie, ktoré slúži na komunikáciu s inými lietadlami a riadiacimi vežami. Transportné lietadlá C-17 sa zvyčajne nazývajú „Reach“, za čím nasleduje číslo.

Evakuačné lietadlo, na ktorom dieťa prišlo na svet, sa volalo Reach 828, povedal americký generál Tod Wolters, najvyšší veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe (SACEUR). Dodal, že rodičia s novorodencom sú na ceste do Spojených štátov spoločne s ďalšími afganskými utečencami.

V americkej vojenskej nemocnici v meste Landstuhl sa narodili ďalšie dve bábätká, ktorých matky sa tiež nachádzali v lietadle smerujúcom na základňu Ramstein.

Zo 7-tisíc ľudí evakuovaných z Kábulu, ktorí od 20. augusta prechádzali cez americké základe v Európe, si lekársku starostlivosť vyžadovalo len sto z nich. Z nich 25 bolo prijatých do nemocnice a 12 už medzičasom prepustili.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #lietadlo