O Elyzejský paláca zabojuje aj bývalý vyjednávač EÚ

Bývalý vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier oznámil, že chce v budúcororočných voľbách hlavy štátu vo Francúzsku kandidovať proti súčasnému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Informovala o tom agentúra AFP.

26.08.2021 22:27
barnier Foto: ,
Michel Barnier ešte ako vedúci pracovnej skupiny pre vzťahy EÚ s Veľkou Britániou na zábere z 27. apríla 2021.
debata (2)

Barnier sa mieni uchádzať o hlasy voličov ako kandidát francúzskej pravice proti centristovi Macronovi.

„V týchto nepokojných časoch som sa rozhodol a som odhodlaný kandidovať… a byť prezidentom Francúzska, ktorý presadzuje zmierenie, rešpektuje Francúzov a vyžaduje rešpekt voči Francúzsku,“ povedal 70-ročný Barnier v rozhovore pre televíziu TF1.

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v apríli 2022. Prvé kolo je naplánované na 10. apríla a prípadné druhé 24. apríla.

macron Čítajte viac Macron ako Hitler. Francúz bilbordmi testuje limity satiry

V predchádzajúcich voľbách zvíťazil v máji 2017 Emmanuel Macron, ktorý porazil predstaviteľku krajnej pravice Marine Le Penovú. Prezident sa vo Francúzsku volí na päťročné funkčné obdobie.

Hoci Macron zatiaľ oficiálne neoznámil, či bude kandidovať aj v roku 2022, očakáva sa, že tak urobí Le Penová bude, ako naznačujú prieskumy verejnej mienky, zrejme opäť jeho hlavnou rivalkou.

O hlasy konzervatívnych umiernených voličov bude bojovať pravdepodobne i bývalý minister práce Xavier Bertrand. Ďalším kandidátom je líder krajnej ľavice Jean-Luc Mélenchon a do boja o prezidentské kreslo sa hlásia i viacerí kandidáti strany Zelených.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #prezidentské voľby #Michel Barnier