Hurikán Ida spôsobil rozsiahle výpadky elektriny, hlásia aj prvú obeť

Hurikán Ida, ktorý zasiahol v nedeľu predpoludním miestneho času pobrežie amerického štátu Louisiana ako "extrémne nebezpečná" búrka 4. kategórie, bol preradený do 2. kategórie. Informovala o tom v noci na pondelok televízia Sky News s odvolaním sa na najnovšiu aktualizáciu Národného centra pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

30.08.2021 06:40
hurikán ida new orleans Foto:
Muž prechádza okolo odfúknutej strechy po hurikáne Ida v New Orleans. 29. augusta 2021.
4

Hoci hurikán Ida po prechode nad pevninu slabne a nakoniec sa z neho stane tropická tlaková níž, ďalej do vnútrozemia sa presúva veľmi pomaly, čo zvyšuje jeho ničivý účinok v podobe prívalových dažďov, silného vetra presahujúceho stále rýchlosť 100 km/h a záplav. Na jeho príchod sa pripravujú aj v štátoch Mississippi a Alabama.

Hurikán si už vyžiadal aj prvú obeť. Úrad šerifa v správnom celku Ascension Parish v nedeľu podľa televízie NBC News informoval, že v Prairieville ležiacom neďaleko mesta Baton Rouge spadnutý strom zranil 60-ročného muža, ktorý zomrel ešte na mieste nešťastia.

Firma Entergy, ktorá zabezpečuje distribúciu elektriny v Louisiane, informovala, že od chvíle, keď sa hurikán dostal nad pevninu, sa bez prúdu ocitlo najmenej 700 000 odbera­teľov. Úplne bez elektriny je z dôvodu závažnej poruchy aj celé mesto New Orleans, keďže mimo prevádzky je momentálne všetkých osem prenosových vedení, ktoré dodávajú elektrinu do tejto oblasti. Obnovenie dodávok sa v najbližších hodinách neočakáva a elektrinu majú len budovy vybavené generátorom.

Guvernér Louisiany John Bel Edwards požiadal v tejto súvislosti Biely dom, aby vyhlásil jeho štát za oblasť postihnutú katastrofou, čo lepšie pomôže koordinovať potrebnú pomoc. Prezident Joe Biden jeho žiadosti vyhovel a nariadil poslať do oblasti federálnu pomoc.

Silu hurikánu Ida dokazuje aj skutočnosť, že v Louisiane bol zaznamenaný spätný tok jednej z najznámejších vodných ciest v USA — rieky Mississippi.

Hurikán Ida spôsobil aj takmer úplné zastavenie ťažby ropy a zemného plynu v oblasti Mexického zálivu.

Ida dorazila k pobrežiu Louisiany presne 16 rokov po tom, ako ho zasiahol hurikán Katrina, ktorý si vyžiadal 1836 mŕtvych a spôsobil materiálne škody vo výške 125 miliárd dolárov. Ida udrela iba 64 kilometrov od miesta, ktoré po prvý raz zasiahla Katrina.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Hurikán Ida #hurikán