„Včera v noci Spojené štáty ukončili 20 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane. (Bola to) najdlhšia vojna v histórii USA. Dokončili sme jeden z najväčších leteckých transportov v histórii. Žiadny národ nikdy nič podobné neurobil. Iba USA mali kapacitu, vôľu a schopnosť to urobiť,“ povedal šéf Bieleho domu.
Podľa prezidenta USA stáli Spojené štáty pred dilemou: buď sa z krajiny stiahnu, alebo vystupňujú konflikt. „Bola to voľba medzi odchodom alebo eskaláciou. Nechcel som túto vojnu predĺžiť a nepredĺžil som ani odchod,“ povedal Biden.
Americký prezident zároveň dodal, že „s rešpektom nesúhlasí“ s tvrdeniami, že evakuačná misia sa mala začať skôr. Podľa neho jeho administratíva už od marca ponúkala Američanom v Afganistane, že im pomôže opustiť nebezpečnú krajinu.
Biden zároveň spresnil, že v krajine zostalo „100 až 200 Američanov“. Ide o ľudí, ktorí majú podľa neho dvojité občianstvo a rozhodli sa v krajine zostať. Washington im vraj pomôže opustiť krajinu, ak sa tak rozhodnú.
Čítajte viac Američania po 20 rokoch opustili AfganistanBiden počas utorkového prejavu, ktorý naživo prenášali všetky popredné televízie v USA, povedal, že „bolo načase ukončiť túto vojnu“ v Afganistane. Zároveň však varoval, že Spojené štáty sú odhodlané pomstiť sa teroristickej skupine Islamský štát (IS-K), ktorá sa priznala ku krvavému útoku na kábulskom letisku.
„Ešte sme s vami neskončili… Neodpustíme, nezabudneme, budeme vás prenasledovať až na kraj sveta a zaplatíte (za svoje činy) najvyššiu cenu,“ zdôraznil Biden, ktorý zároveň dodal, že na 13 amerických vojakov, ktorí pri evakuačnej misii zahynuli, sa nezabudne.
Samovražedný útok pri kábulskom letisku z 26. augusta si okrem životov amerických vojakov vyžiadal ďalších najmenej 169 civilných obetí. Vyše 150 ľudí sa pri krvavom incidente zranilo.
Čítajte viac Bidenovo stretnutie s rodinami padlých vojakov v Afganistane neprebehlo hladkoGenerálny tajomník OSN António Guterres v utorok varoval pred humanitárnou katastrofou v Afganistane a vyzval členov medzinárodného spoločenstva, aby poskytli núdzové finančné prostriedky na odvrátenie tejto krízy.
„Naliehavo žiadam všetky členské štáty (OSN), aby sa hlboko zasadili o ľudí v Afganistane v ich najtemnejšej hodine. Naliehavo žiadam, aby (štáty) poskytli včasné, flexibilné a komplexné financovanie humanitárnych aktivít,“ uviedol Guterres vo vyhlásení.
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov zdôraznil, že v súčasnosti takmer polovica obyvateľov Afganistanu, teda zhruba až 18 miliónov ľudí, je odkázaných na humanitárnu pomoc.
„Jeden z troch Afgancov nevie, kedy bude opäť jesť. Očakáva sa, že viac ako polovica všetkých detí mladších ako päť rokov bude v budúcom roku akútne podvyživená. Ľudia každý deň strácajú prístup k základnému tovaru a službám. Hrozí humanitárna katastrofa,“ tvrdí Guterres.
OSN plánuje na budúci týždeň zverejniť podrobnosti o najaktuálnejších humanitárnych potrebách Afgancov a zároveň predloží konkrétne požiadavky na financovanie aktivít na nasledujúce štyri mesiace v rámci takzvanej „bleskovej výzvy pre Afganistan“.