USA zrejme prijmú vyše 50-tisíc ľudí privezených leteckým mostom z Afganistanu

Americká vláda očakáva, že na územie USA prijme vyše 50-tisíc ľudí privezených leteckým mostom z Afganistanu. V piatok to oznámil minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

03.09.2021 20:55
debata (9)

Mayorkas na tlačovej konferencii novinárom naznačil, že tento počet môže ešte stúpnuť, pričom evakuáciu označil za „bezprecedentnú“.

Dodal, že USA už priviezli z Afganistanu od pádu Kábulu v polovici augusta vyše 40-tisíc ľudí.

Približne štvrtina z tých, čo zatiaľ prišli, sú občania USA alebo obyvatelia s trvalým pobytom. Zvyšok podľa ministra tvoria ľudia, ktorí dostali osobitné prisťahovalecké víza pre Afgancov, keďže pracovali pre USA alebo NATO ako tlmočníci či v iných zamestnaniach.

V tejto skupine sú aj ľudia, ktorí požiadali o víza, ale ešte ich nedostali, a tí, ktorí sú za vlády radikálneho hnutia Taliban pokladaní za „zraniteľných“.

V poslednej skupine sú i ženy, deti a členovia občianskej spoločnosti, doplnil Mayorkas.

Minister, ktorý prišiel do USA ako detský utečenec z Kuby spolu so svojou rodinou, sa vyjadroval s hrdosťou o evakuačných snahách. Vyhlásil, že počet prijatých ľudí môže prekročiť 50-tisíc.

Mayorkas ešte dodal, že všetci títo ľudia vstupujúci do USA prejdú na mnohých tranzitných bodoch bezpečnostnou previerkou a lekárskymi prehliadkami, kde ich otestujú na ochorenie COVID-19 a ponúknu im vakcínu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA #odchod USA z Afganistanu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy