Na východe Ukrajiny zahynulo pri nehode deväť baníkov

Deväť baníkov zahynulo a ďalších 19 utrpelo zranenia, keď sa v pondelok pretrhlo lano klietky v uhoľnej bani na východe Ukrajiny kontrolovanom separatistami. V utorok o tom informovali miestne úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

07.09.2021 15:00
debata (1)

Pracovníci práve zostupovali do banskej šachty v meste Voznesenovka v Luhanskej oblasti, keď došlo k nehode a baníci sa zrútili.

„Lano klietky, ktorá baníkov spúšťala na ich pracovisko, sa pretrhlo,“ uviedla v oznámení záchranná služba v samozvanej Luhanskej ľudovej republike.

Telá deviatich ľudí už vyniesli na povrch, 19 osôb hospitalizovali. „Vznikla vládna komisia, ktorá nehodu prešetrí,“ dodala záchranná služba.

Smrteľné nehody sú v ukrajinských baniach bežné. Väčšina baní sa nachádza práve na priemyselnom východe Ukrajiny. Mnohé bane sú podfinancované a zle vybavené a časté je aj porušovanie bezpečnostných predpisov.

Najhoršie banské nešťastie v postsovietskej histórii krajiny sa stalo v roku 2007 na východe, keď pri výbuchu v bani Zasiaďko zahynulo vyše 100 baníkov.

Kyjev bojuje proti proruským separatistom v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny od roku 2014. Tento konflikt si vyžiadal vyše 13 000 životov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #baníci #baňa #Ukrajina