Šéf WHO pre Európu si nie je istý, či len očkovanie dokáže ukončiť pandémiu

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vyjadril v piatok svoje pochybnosti o tom, či bude možné ukončiť pandémiu koronavírusu iba za pomoci očkovania, kedže nové varianty vírusu oslabujú nádej na vybudovanie kolektívnej imunity. Informovala o tom agentúra AFP.

10.09.2021 17:14
Hans Kluge / WHO / Foto: ,
Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge
debata (35)

Vzhľadom na možnosť, že koronavírus sa bude šíriť ešte niekoľko rokov, je podľa Klugeho teraz potrebné „postupne prispôsobiť našu očkovaciu stratégiu“, a to najmä v súvislosti s podávaním tretích dávok protikoronaví­rusových vakcín.

V máji riaditeľ WHO uviedol, že na ukončenie pandémie bude potrebné zaočkovať minimálne 70 percent populácie. Toto už však podľa Klugeho viac neplatí, kedže situácia sa pre nové a nákazlivejšie varianty medzičasom zmenila.

„Myslím, že toto nás privádza do bodu, v ktorom je cieľom očkovania v prvom rade zamedziť vzniku vážneho priebehu ochorenia a úmrtnosti… Ak zvážime, že covid bude naďalej mutovať a ostane tu s nami rovnako ako chrípka, tak potom by sme mali dopredu myslieť na to, ako postupne budeme prispôsobovať našu očkovaciu stratégiu,“ uviedol Kluge.

Vakcína / Očkovanie / Covid / Koronavírus / Čítajte aj Lengvarský: Očkovať sa bude aj treťou dávkou, zaočkovať sa budú môcť aj deti

Vysoká miera zaočkovanosti je však podľa neho dôležitá, pretože dokáže „odľahčiť zdravotnícky systém“, ktorý sa musí prirodzene zaoberať aj inými ochoreniami, v súčasnosti zatláčanými do úzadia pandémiou covidu.

Epidemiológovia v súčasnosti naznačujú, že je nereálne dosiahnuť kolektívnu imunitu len prostredníctvom očkovania, a to aj napriek tomu, že očkovanie má podľa nich kľúčový význam pri zvládnutí pandémie.

Variant delta, ktorý v súčasnosti v mnohých krajinách dominuje, je totiž zrejme až o 60 percent nákazlivejší ako variant alfa, ktorý dominoval predtým. Čím viac nákazlivejší daný variant je, tým je totiž potrebnejšia väčšia miera protilátok v populácii na vytvorenie kolektívnej imunity.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #očkovanie #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy