Pápež v Budapešti: Hrozba antisemitizmu stále číha v Európe

Pápež František v nedeľu v Budapešti upozornil na "hrozbu antisemitizmu" v Európe a mimo nej, informovala agentúra AFP.

12.09.2021 11:23 , aktualizované: 14:51
pápež, orbán Foto:
Pápež František a maďarský premiér Viktor Orbán si v Múzeu výtvarného umenia v Budapešti vymieňajú dary.
debata (65)

„Som presvedčený, že hrozba antisemitizmu stále číha v Európe aj inde,“ povedal František v príhovore na stretnutí s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a židovskej komunity Maďarska.

Túto hrozbu označil za „rozbušku“, ktorá nesmie začať horieť. Najlepší spôsob, ako ju zneškodniť, je podľa pápeža spolupráca a podpora bratskej jednoty.

Pápež do Budapešti pricestoval v nedeľu ráno. V priestoroch Múzea výtvarného umenia (Szépművészeti Múzeum) absolvoval stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

„Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska,“ napísal Orbán po stretnutí na sociálnej sieti.

František sa v priestoroch múzea stretol aj s maďarským prezidentom Jánosom Áderom, členmi konferencie katolíckych biskupov Maďarska, predstaviteľmi reformovanej cirkvi a židovskej komunity Maďarska, napísal spravodajský portál Index.hu.

Natiahnite svoje ruky ku každému

Pápež na záver 52. medzinárodného eucharistického kongresu odslúžil omšu na Námestí hrdinov (Hősök tere) a Maďarsko vyzval, aby „natiahlo svoje ruky ku každému“, informovala agentúra AP.

Pápež Maďarov na konci omše vyzval, aby pevne zotrvali vo svojich „náboženských koreňoch“. Nemalo by to však mať charakter obranného postoja, ktorý ich izoluje od zvyšku sveta a od potrieb iných ľudí.

Organizátori na omši na očakávali 75 000 účastníkov. Na mieste platili protipandemické opatrenia. Na vstup však nebol potrebný test a ani očkovanie, a len malý počet účastníkov mal rúška, píše AP.

František začiatkom júla podstúpil operáciu, pri ktorej mu lekári odobrali časť hrubého čreva, pripomína AP. V Budapešti bol však 84-ročný Argentínčan dobrom zdravotnom stave, dodáva agentúra.

František následne odletí do Bratislavy na pastoračnú návštevu Slovenska. Tá potrvá do stredy 15. septembra.

pápež František Čítajte viac Na Slovensko prichádza skromný pápež, ktorý odišiel z euromincí
65 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #pápež František