Vodiči Uberu sú zamestnanci, rozhodol holandský súd

Vodiči alternatívnej taxislužby Uber sú zamestnancami firmy, nie jej nezávislými zmluvnými dodávateľmi. Rozhodol o tom holandský súd s tým, že majú mať aj práva, aké náležia zamestnancom.

13.09.2021 17:22
uber Foto:
Logo Uberu na newyorskej burze.
4

Rozhodnutie oblastného súdu v Amsterdame znamená ďalšie víťazstvo pre odbory bojujúce za práva ľudí pracujúcich v takzvanej zákazkovej ekonomike, informovala agentúra Reuters. Vo februári podobne rozhodol súd v Británii.

Amsterdamský súd sa v kauze postavil na stranu holandskej odborovej organizácie FNV. Tá argumentovala, že vodiči Uberu sú v skutočnosti zamestnancami taxislužby. V takom prípade musia mať nárok na rovnaké platy a benefity ako iní vodiči v tomto sektore.

Taxi Čítajte viac Stovky taxikárov protestovali proti návratu spoločnosti Uber

Uber reagoval, že sa proti verdiktu odvolá. „Toto rozhodnutie nás sklamalo, keďže vieme, že drvivá väčšina vodičov si chce uchovať nezávislosť,“ povedal Maurits Schönfeld, generálny manažér Uberu pre severnú Európu. „Vodiči sa nechcú vzdať svojej slobody výberu, či, kedy a kde majú pracovať,“ dodal.

Na druhej strane, odborová organizácia FNV verdikt súdu privítala. Ako uviedla, je to obrovské víťazstvo pre vodičov, ktorí tak budú mať nárok na vyššie mzdy a benefity. „Vďaka rozhodnutiu súdu sú vodiči Uberu teraz automaticky jeho zamestnancami,“ povedal podpredseda FNV Zakaria Boufangacha a dodal: „Budú mať nárok na väčší plat a budú mať aj väčšie práva, napríklad v prípade prepúšťania alebo choroby.“

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Uber #súd #Holandsko