Správa prichádza bezprostredne po tom, čo súdny dvor EÚ (CJEU) uložil Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii (EK) denné penále vo výške 500 000 eur za ignorovanie nariadenia o bezodkladnom pozastavení ťažby.
„Finančné penále uložené súdnym dvorom EÚ sú neodôvodnené a neprimerané situácii,“ reagoval Müller vo vyhlásení. Zároveň dodal, že rozhodnutia súdnej inštancie z Luxemburgu by nemali zasahovať do oblastí, ktoré sú kľúčové pre bezpečnosť členských krajín EÚ.
„Jednou z týchto oblastí je aj energetická bezpečnosť,“ vysvetliť Müller.
„Od začiatku tvrdíme, že zastavenie prevádzky bane Turów ohrozí stabilitu poľského energetického systému,“ dodal Müller a vysvetlil, že by to malo negatívne dôsledky pre milióny Poliakov, ako aj pre celú Európsku úniu.
Čítajte viac Česko má v žalobe Poľska pre ťažbu uhlia v Turówe silnú pomoc - EurokomisiuHovorca vlády vo Varšave poznamenal, že poľská vláda chce dosiahnuť zmierne riešenie svojho sporu s Českom okolo bane Turów a že rešpektuje záujmy miestnych komunít.
„Prebiehajúce rozhovory s Českou republikou sú toho dôkazom,“ povedal Müller s tým, že cieľom rokovaní je dosiahnuť dohodu o vyhodnotení vplyvu bane na okolitý región.
Česká vláda koncom februára oznámila, že v súvislosti s plánovaným rozšírením bane Turów podala na Poľsko na pôde CJEU žalobu. Česko žiada zastavenie ťažby v bani z dôvodov nepriaznivého vplyvu na životné prostredie. Podľa Prahy má baňa negatívny vplyv na pohraničné oblasti, kde prispieva k zníženiu hladiny podzemnej vody. Environmentálni aktivisti ale aj tamojší obyvatelia sa okrem toho sťažujú aj na hluk a prašné prostredie.
CJEU nariadil v máji Poľsku, aby ťažbu v bani okamžite zastavilo, a to až do konečného rozhodnutia v prípade predmetnej žaloby.