V prípade Skripaľ obvinili tretieho Rusa

Britská polícia obvinila tretieho podozrivého Rusa z útoku nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Anglicku z roku 2018.

21.09.2021 17:22
Británia Rusko Skripaľ otrava Rus tretí obvinenie Foto:
Na snímke je Sergej Fedotov. Jeho skutočné meno je ale podľa Scotland Zardu Denis Sergejev. Príslušníka ruskej vojenskej tajnej služby známej pod skratkou GRU obvinili v kauze Skripaľ.
debata (33)

Londýnska Metropolitná polícia nazývaná aj Scotland Yard uviedla, že podľa presvedčenia prokuratúry existuje dostatok dôkazov na obvinenie muža, známeho pod menom Sergej Fedotov, z plánovania vraždy, z pokusu o vraždu, vlastnenia a použitia chemickej zbrane a zo spôsobenia ťažkej ujmy na zdraví.

Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra Julija sa stali terčom útoku nervovoparalytickou látkou v anglickom meste Salisbury v roku 2018. Britské úrady vyhlásili, že tento čin bol takmer určite schválený na „vysokej úrovni ruského štátu“. Moskva tieto obvinenia rázne odmietla.

Falošná identita

Britská polícia uviedla, že má dôkazy, že „Sergej Fedotov“ je falošné meno Denisa Sergejeva, príslušníka ruskej vojenskej tajnej služby známej pod skratkou GRU.

Skripaľovci prežili, ale útok si neskôr vyžiadal život Britky a spôsobil aj vážne ochorenie muža.

Polícia predtým obvinila dvoch ďalších agentov ruskej vojenskej tajnej služby, známych pod falošnými menami Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Uviedla, že obaja pricestovali do Spojeného kráľovstva na akciu otravy. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že podozriví boli civilisti, a obaja muži potom vystúpili v ruskej televízii – tam tvrdili, že Salisbury navštívili ako turisti.

právo, súd, spravodlivosť, rozsudok, justícia, Čítajte viac Bulharsko obvinilo troch Rusov v kauze podobnej prípadu Skripaľ

Na všetkých troch mužov boli vydané zatykače. Britská polícia dodala, že v utorok požiada Interpol o spoluprácu v pátraní po Fedotovovi.

Polícia tiež informovala, že všetci traja podozriví predtým spoločne pracovali pre GRU „v operáciách mimo Ruska“.

Zástupca policajného komisára Dean Haydon, ktorý vedie intenzívne vyšetrovanie, povedal, že prípad je jedným z najzložitejších, aké kedy protiteroristický tím riešil. Vyzval každého, kto videl v marci 2018 týchto troch mužov v Spojenom kráľovstve, aby sa prihlásil.

Skripaľ bol dôstojníkom ruskej vojenskej tajnej služby a neskôr sa z neho stal dvojitý agent pracujúci pre Britániu. Jeho dcéra Julija, ktorá bola uňho na návšteve, strávila po útoku dlhé týždne v kritickom stave. O tri mesiace po útoku ochoreli dvaja miestni obyvatelia, ktorí náhodou natrafili na odhodenú fľaštičku s obsahom nervovoparalytickej látky. Nálezca fľaštičky sa zotavil, ale žena zomrela.

Prípad vyvolal diplomatickú roztržku, počas ktorej Rusko a západné krajiny vyhostili stovky vyslancov.

británia, novičok, otrava, oblek Čítajte viac Do styku s novičkom prišli pri otrave Skripaľovcov až dvaja policati
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #Sergej Skripaľ #kauza Skripaľ