Orbán s Babišom si pozreli zabezpečenie srbskej hranice a skritizovali EÚ

Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým premiérom Andrejom Babišom pozrieť na zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice pri obci Röszke.

22.09.2021 22:14
Maďarsko ČR Orbán Babiš hranice Srbsko Afganci Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a český premiér Andrej Babiš pri prehliadke hraničného úseku pri obci Röszke na maďarsko-srbských hraniciach 22. septembra 2021
debata (6)

Babiš, ktorý v stredu pricestoval na dvojdňovú návštevu Maďarska, vyhlásil, že Európska únia (EÚ) sa zaoberá množstvom zbytočných vecí. Ako príklad uviedol kvóty na prijímanie migrantov, pričom však Brusel neberie do úvahy iné navrhované riešenia.

„Je potrebné zasiahnuť voči prevádzačom a poskytnúť pomoc mimo Európy – tam treba zastaviť migračnú vlnu,“ citovala slová predsedu českej vlády agentúra MTI.

Orbán po prehliadke hraničného úseku skonštatoval, že zábrany sú odolné, avšak časom bude možno potrebné posilniť hliadky.

Marian Repa aktual Čítajte viac Dobré a zlé ploty?

„Slabým článkom je Brusel, ktorý tvrdí, že Afgancov odchádzajúcich z Afganistanu treba vpustiť do Európy,“ dodal maďarský premiér. Tento postoj EÚ zároveň označil za zradu a opakovane vyzval, že pomoc treba poskytovať tam, kde sú problémy, a nie voziť problémy do Únie.

400-tisíc ľudí

Podľa vyjadrenia maďarského premiéra zo Srbska vstúpilo v roku 2015 na maďarské územie v priebehu niekoľkých mesiacov vyše 400 000 osôb bez akýchkoľvek dokladov. „Bola to skutočná invázia. Migranti sa odvolávali, že ich pozvala nemecká kancelárka Angela Merkelová,“ povedal Orbán. Podčiarkol, že ochranu tohto úseku hraníc, ktorý je súčasne aj vonkajšou hranicou Schengenského priestoru, zabezpečuje 4 500 ľudí bez toho, aby na to Brusel zvlášť prispieval.

Susedné Srbsko malo už byť členskou krajinou Únie, Schengenský priestor by tak chránilo ono na svojich južných hraniciach, zdôraznil maďarský premiér. Zároveň kritizoval „bruselských byrokratov“ za to, že sa nezaoberajú bezpečnosťou.

Babiš okrem iného povedal, že po vybudovaní zábran na srbsko-maďarských hraniciach sa stal tento úsek jedinou fungujúcou schengenskou hranicou. Podotkol, že tento rok trojnásobne stúpol počet prevádzačov aj migrantov. Podľa neho sa v tejto záležitosti pomaly mení postoj aj v rámci EÚ, avšak bolo by potrebné prijať viac krajín do Schengenu a lepšie strážiť aj hranice na mori.

Oplotený srbsko-maďarský hraničný úsek má 175 kilometrov a podobnými zábranami je zabezpečená aj polovica 300-kilometrového úseku hraníc Maďarska s Chorvátskom, spresnil Orbán.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Andrej Babiš #schengenská hranica #vonkajšie hranice