Korčok: Multilaterálny systém je v defenzíve, prehrávame všetci

Náš multilaterálny systém je v defenzíve. Hľadajú sa skôr individuálne ako spoločné riešenia a výsledkom je to, že prehrávame všetci. Na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

27.09.2021 13:03
debata (11)

Minister Korčok na brífingu o svojej pracovnej návšteve na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku pripomenul slová generálneho tajomníka Antonio Guterresa, „ktorý doslova povedal, že svet sa nachádza na okraji priepasti kvôli kumulácii naozaj zásadných problémov, ktorým čelíme – od klimatických zmien po pokračujúcu pandémiu až po mnohé nedoriešenie a vlečúce sa konflikty po svete.“

„Kým veda ukázala, že je schopná zvíťaziť nad pandémiou, tak politika v globálnom meradle tento súboj prehráva, pretože ich nedokážeme sprístupniť chudobným,“ dodal hlavný slovenský diplomat.

Korčok sa počas konania 76. VZ OSN v New Yorku stretol s ministrami zahraničných vecí Ruska, Gruzínska, Maldivskej republiky, Kataru, Turecka, ako aj so šéfom palestínskej diplomacie.

Na stretnutí s ruským kolegom Sergejom Lavrovom minister Korčok vo štvrtok upozornil na to, že slovenskí občania museli pri cestách do Ruska v dôsledku pandémie čakať na individuálne povolenia, ktoré schvaľovala podpredsedníčka ruskej vlády. „Už v piatok ruská strana obratom reagovala a (slovenskí občania) túto procedúru už absolvovať nemusia,“ informoval Korčok.

Minister tiež pripomenul prebiehajúcu rekonštrukciu prípadu úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku sa zúčastňujú traja svedkovia a dvaja znalci zo Slovenska. Priblížil, že výpoveď svedka Romana Behúla je „riadne zaprotokolovaná, preložená do francúzštiny a stáva sa súčasťou tohto vyšetrovania.“

Korčok tiež vyjadril znepokojenie nad súčasným zvýšením napätím medzi Srbskom a Kosovom, pričom vyzval obe strany na „okamžitú deeskaláciu“ vyhrotenej situácie.

Napätá situácia na kosovsko-srbskej hranici sa minulý týždeň vo štvrtok ešte viac vyostrila po incidente, keď kosovská polícia údajne brutálne zbila troch srbských demonštrantov. Kosovské úrady toto tvrdenie rozhodne odmietli.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Korčok #Valné zhromaždenie OSN