Facebook škodí deťom i USA, tvrdí jeho bývalá zamestnankyňa

Bývalá dátová analytička spoločnosti Facebook Frances Haugenová v utorok americkému Kongresu povedala, že produkty Facebooku sú škodlivé pre deti a prispievajú k polarizácii spoločnosti v USA.

05.10.2021 21:42, aktualizované: 06.10.2021 08:01
Facebook / Mark Zuckerberg / Foto: ,
Karikatúra zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga pred budovou amerického Kongresu reagujúca na zistenia, že produkty jeho spoločnosti sú škodlivé pre deti a dospievajúcich a prispievajú k polarizácii spoločnosti v USA
debata (13)

Haugenová v utorok vypovedala pred podvýborom amerického Senátu, ktorý má na starosti ochranu spotrebiteľov. Aj samotná spoločnosť Facebook si podľa nej uvedomuje, že niektorým dospievajúcim spôsobila ujmu. Takisto jej vyčítala nečestný prístup v boji proti šíreniu prejavov nenávisti a dezinformácií.

„Produkty Facebooku škodia deťom, podnecujú rozdelenie spoločnosti a oslabujú našu demokraciu,“ povedala Haugenová, ktorá zároveň vyzvala americký Kongres, aby sa v problematike začal angažovať.

Vedenie Facebooku podľa nej vie, ako zlepšiť bezpečnosť tejto sociálnej siete, no potrebné zmeny nezavedie, pretože uprednostňuje svoje vlastné zisky. Zodpovednosť za takýto prístup Haugenová pripisuje generálnemu riaditeľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi.

Bývalá zamestnankyňa Facebooku a informátorka... Foto: SITA/AP, Drew Angerer
Frances Haugenová Bývalá zamestnankyňa Facebooku a informátorka Frances Haugenová vypovedá počas vypočutia senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu na Capitol Hill v utorok 5. októbra 2021 vo Washingtone

Haugenová sa počas svojho pôsobenia v spoločnosti Facebook zameriavala na algoritmy zobrazovania produktov na stránkach užívateľov, o ktorých hovorila aj počas vypočúvania v Kongrese.

Frances Haugenová (37) do mája pracovala ako produktová manažérka Facebooku, píše na svojej webovej stránke denník The New York Times. Ešte predtým poskytla novinárom interné dokumenty svojej firmy.

Facebook, podobne ako ďalší technologickí giganti Google, Amazon a Apple, je pri svojej činnosti len minimálne regulovaný nariadeniami amerických úradov. Demokratická strana i republikáni už predložili viacero súvisiacich legislatívnych návrhov napríklad v oblasti ochrany osobných údajov a mládeže. Presadenie týchto zmien na pôde polarizovaného Kongresu je však náročné.

Bývalá dátová analytička spoločnosti Facebook... Foto: SITA/AP, Drew Angerer
Frances Haugenová Bývalá dátová analytička spoločnosti Facebook Frances Haugenová počas vypočutia pred členmi americkému Kongresu vo Washingtone, 5. október 2021

Zuckerberg: Nie je to pravda

Zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg odmietol tvrdenia Haugenovej. Zuckerberg podľa agentúry AFP v stredu vyhlásil, že tvrdenie, že spoločnosť Facebook kladie zisky nad bezpečnosť, „jednoducho nie je pravda“.

„Argument, že zámerne a kvôli zisku pretláčame obsah, ktorý ľudí hnevá, je hlboko nelogický,“ napísal Zuckerberg v obežníku pre zamestnancov Facebooku, ktorý potom zverejnil na svojom účte.

„Nepoznám žiadnu technologickú spoločnosť, ktorá by sa chystala vyrábať výrobky, čo by ľudí hnevali alebo deprimovali. Morálne, obchodné a produktové stimuly smerujú opačným smerom,“ deklaroval Zuckerberg.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #facebook
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy