Poľsko má na hranici s Bieloruskom už 3-tisíc vojakov

Poľsko zvýšilo počet svojich vojakov nasadených na hraniciach s Bieloruskom, a to z dôvodu pokračujúceho prílevu migrantov.

06.10.2021 20:11
Poľsko / Bielorusko / Vojaci / Foto: ,
Poľské bezpečnostné jednotky blokujú migrantov na hraniciach s Bieloruskom v dedine Usnarz Gorny
debata (30)

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak v stredu oznámil, že pracovníkom pohraničnej stráže v súčasnosti poskytuje podporu 3-tisíc vojakov. To je o 600 viac ako minulý týždeň.

„Zabezpečenie hranice s Bieloruskom je v súčasnosti najdôležitejšia úloha,“ napísal Blaszczak na Twitteri. „V najbližších dňoch budú pozdĺž poľsko-bieloruských hraníc hliadkovať vojenské helikoptéry,“ do­dal.

Poľsko minulý štvrtok predĺžilo výnimočný stav na hraniciach o dva mesiace – až do konca novembra. Poľská pohraničná stráž uviedla, že v utorok 5. októbra zatkla 13 migrantov.

Poľská vláda obviňuje režim v Bielorusku z napomáhania migrantom z krajín, kde prebiehajú vojnové konflikty. Bieloruské úrady zase Západ obviňujú, že v týchto krajinách vytvára chaos a ich obyvatelia preto hľadajú lepší život inde.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v máji vyhlásil, že Bielorusko už nebude migrantom brániť pri prekračovaní hraníc do krajín EÚ. Išlo o reakciu na sankcie, ktorú voči Bielorusko zaviedla EÚ.

lukašenko putin Čítajte viac Lukašenko na stretnutí s Putinom: Sankcie Západu posilnili vzťahy medzi Ruskom a Bieloruskom

Cichanovská varovala pred humanitárnou krízou

Bieloruská exilová opozičná líderka Sviatlana Cichanovská vyzvala v stredu medzinárodné spoločenstvo na zastavenie humanitárnej krízy, ktorú povzbudzovaním ilegálnej migrácie do EÚ vyvolal režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Cichanovská sa takto vyjadrila počas svojej návštevy Poľska.

„Naliehavo vyzývam OSN a medzinárodné spoločenstvo, aby konali a zastavili humanitárnu katastrofu hroziacu v strednej Európe,“ uviedla Cichanovská na tlačovej konferencii počas Varšavského bezpečnostného fóra. Podľa bieloruskej opozičnej líderky ide zo strany Minska o odplatu za to, že Poľsko a Litva podporujú bieloruskú opozíciu.

Cichanovská pritom priamo nekritizovala prístup Poľska, ktorý zahŕňa odopieranie práva migrantov požiadať o azyl a posielanie niektorých rodín s deťmi späť za bieloruské hranice. Poznamenala však, že „ľudia prekračujúci hranice nie sú vinníkmi, ale obeťami“.

Podľa nej sa v Bielorusku stále nachádza zhruba desaťtisíc až pätnásťtisíc ľudí, ktorí dúfajú, že sa dostanú do EÚ, pričom ich počet stále rastie. Zdroj týchto číselných údajov pritom Cichanovská neuviedla.

Počas svojej návštevy Varšavy sa Cichanovská stretla aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a ďalšími poľskými predstaviteľmi, ktorí podporujú úsilie bieloruskej opozície a pomáhajú ľuďom, ktorých slobody sú potláčané Lukašenkovým režimom.

Bielorusko poskytlo tisíckam migrantov zo Sýrie, Iraku, Afganistanu a Afriky turistické víza v snahe povzbudiť ich k tomu, aby neskôr prešli do Poľska, Litvy a v menšej miere aj do Lotyšska.

Niekoľko ľudí nedávno zomrelo na následky vyčerpania, keď sa pokúšali dostať z Bieloruska do Poľska cez oblasť lesov a močiarov. Cichanovská preto varovala, že s „príchodom zimy budú tieto úmrtia narastať a môžu ich byť desiatky“.

Bieloruská exilová opozičná líderka Sviatlana... Foto: SITA/AP, Czarek Sokolowski
Sviatlana Cichanovská Bieloruská exilová opozičná líderka Sviatlana Cichanovská počas prejavu na Varšavskom bezpečnostnom fóre vo Varšave v Poľsku 5. októbra 2021
30 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #migračná politika #Sviatlana Cichanovska