Česi si vyberali poslancov. Rekordný záujem o hlasovanie bol v zahraničí

V Česku sa v sobotu popoludní o 14.00 h. skončili voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. Zatiaľ sa zdá, že záujem o voľby bol vyšší ako v minulých rokoch. Už v piatok totiž odvolilo na niektorých miestach 50 percent oprávnených voličov, píše spravodajský server Seznam Zprávy.

, 09.10.2021 08:23, aktualizované: 14:17
České parlamentné voľby Foto: ,
České parlamentné voľby, hlasovanie v Prahe.
debata (13)

Napríklad v Brne odvolilo v sobotu pred poludním 55 percent ľudí. V južných Čechách sa volebná účasť pohybuje na úrovni 40 až 70 percent. Podľa portálu Novinky.cz krátko pred uzatvorením volebných miestností atakovala volebná účasť v meste Hradec Králové úroveň 66 percent.

Polícia sa tiež v sobotu zaoberala mimoriadnymi udalosťami súvisiacimi s voľbami, ktorých ale bolo minimum. V Brne policajti dostali anonymné hlásenie o nastraženej bombe. Vo volebnej miestnosti ale nič nenašli. Okrem toho polícia zaznamenala prípady nedodržiavania protipandemických opatrení vo volebných miestnostiach. Bolo ich však menej ako v piatok.

Miloš Zeman, český prezident Čítajte viac Prezident v ohrození? Čo sa deje s Milošom Zemanom?

Z predsedov strán odvolil ako jeden z posledných v sobotu ráno predseda hnutia Prísaha Robert Šlachta. Uviedol, že verí, že jeho hnutie prekoná päťpercentnú hranicu nevyhnutnú na vstup do Snemovne, českého parlamentu. Väčšina ostatných lídrov odvolila už v piatok.

Tento rok sa hlasy budú po prvý raz prepočítavať na mandáty podľa nových pravidiel. Namiesto d'Hondtovej metódy sa použije Imperialiho kvóta. Každá strana dostane v danom kraji toľko mandátov, koľkokrát sa kvóta vojde do počtu platných hlasov pre túto stranu. Zmierni sa tým výhoda pre víťaza volieb, vysvetľujú Novinky.cz, on-line magazín denníka Právo.

Priebežné výsledky bude zverejňovať Český štatistický úrad (ČSÚ) podľa toho, ako ich budú doručovať jednotlivé volebné komisie. Relevantné výsledky budú známe až v sobotu neskoro popoludní alebo večer.

Rekord v zahraničí

Už v piatok odvolili všetci šéfovia parlamentných strán i prezident republiky Miloš Zeman. Ten pre svoj zdravotný stav hlasoval na zámku v Lánoch z invalidného vozíka. Ministerský predseda Andrej Babiš zopakoval, že kandiduje naposledy, a zdôraznil, že tohtoročné voľby považuje za najdôležitejšie v dejinách Českej republiky.

Volebná účasť dosiahla podľa odhadov do piatkových skorých večerných hodín zhruba 20 percent, čo je podobná úroveň, aká bola pred štyrmi rokmi. České ministerstvo zahraničných vecí zaregistrovalo v piatok rekordný záujem o hlasovanie v zahraničí. O voličské preukazy na zastupiteľských úradoch požiadalo vyše 2400 ľudí, čo je o polovicu viac než pri prezidentských voľbách v januári 2018.

Česko, voľby Čítajte viac České voľby môžu rozhodnúť seniori

Väčšinou mladí ľudia či zamestnanci európskych inštitúcií prichádzali v piatok odovzdať svoje hlasy do volebnej miestnosti na českom veľvyslanectve v Bruseli. Takmer všetci voliči oslovení ČTK sa zhodovali na tom, že chcú zmeniť politické pomery v Česku a vyberajú niektorú z proeurópskych opozičných strán. Podľa konzulky Sandry Miholovej účasť približne zodpovedala minulým voľbám do Poslaneckej snemovne. Počas prvého dňa prišlo hlasovať 631 ľudí.

V českých parlamentných voľbách mohlo hlasovať viac než osem miliónov oprávnených voličov. O 200 poslaneckých mandátov sa uchádzalo 22 subjektov – 20 politických strán a dve volebné koalície.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #parlamentné voľby v Česku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy