Pokračovanie článku: Babiš dolu, na rade je Orbán. Zahraničie hovorí o signáli pre stred Európy

Výsledky volieb do Poslaneckej snemovne v Českej republike môžu naznačovať, že populizmus v strednej Európe je na ústupe, napísal denník The New York Times, keď hnutie ANO Andreja Babiša skončilo tesne druhé za konzervatívnou koalíciou Spolu. Za jednu z príčin tejto tendencie pritom denník označil aj porážku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledných voľbách. Trumpov neúspech podľa neho viedol k strate dôvery v populistických lídrov.

Ako jasné odmietnutie krajne pravicového populizmu sa posledné voľby v Česku vnímať nedajú, podotkol denník a poukázal na skutočnosť, že hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru získalo 9,56 percenta hlasov. Úspech koalícií Spolu a Pirátov a STAN však naznačujú, že vlna populizmu opadáva, napísal denník. Dynamiku tejto vlny podľa neho zastavilo spojenie jej rozhádaných odporcov aj Trumpov neúspech v minuloročných novembrových voľbách.

Babiša a Okamuru dal The New York Times do súvislosti s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý je známy nemilosrdnými postojmi voči prijímaniu migrantov, slovinským predsedom vlády a Orbánovým spojencom Janezom Janšom či s predstaviteľmi vládnucej poľskej konzervatívnej a nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť. Podotkol, že Orbánova strana Fidesz by mohla prehrať budúci rok vo voľbách, ak sa jej protivníci dokážu spojiť, a že podľa prieskumov verejnej mienky klesá tiež popularita Janšovej strany SDS.

Hoci Babiš sa dlho držal bokom od silnej antiimigračnej rétoriky, ktorá zaznieva od maďarských, poľských či slovinských lídrov, pred voľbami sa v snahe mobilizovať voličov s gustom zhostil s témou migrácie, napísal denník. The New York Times tiež pripomenul, že Babiš sa v septembri vydal k maďarsko-srbským hraniciam, kde ho Orbán previedol pozdĺž plota vybudovaného v roku 2015 Maďarskom s cieľom zastaviť migrantov a že o niekoľko dní neskôr sa stretol so svojím maďarským náprotivkom v Česku.

82 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Viktor Orbán #Andrej Babiš