Pokračovanie článku: Babiš dolu, na rade je Orbán. Zahraničie hovorí o signáli pre stred Európy

Podľa francúzskeho denníka Le Monde čelí Babišove hnutie úspechu opozície a nemalo by byť schopné zostaviť vládu. K zvratu by mohlo dôjsť len v prípade, že by niektorá z doposiaľ opozičných strán urobila „pochybné povolebné usporiadanie“ a podujala sa spolupracovať s ÁNO, píše denník. „(Babiš) vyskúšal úplne všetko, od kampane proti Bruselu po priateľstvo s Viktorom Orbánom, ale aj tak mu to nepomohlo,“ konštatuje Le Monde.

Podľa Le Monde sa po týchto voľbách Česká republika opäť prikloní k Európskej únii, napriek tomu ale nie je nič dané a pripomína, že možný budúci premiér Petr Fiala odmieta euro. Koaliční partneri tiež budú musieť prácne hľadať názorovú zhodu na svadby homosexuálov alebo legalizáciu konope, ktoré presadzujú Piráti, pripomína denník.

„Hnutie ÁNO premiéra Andreja Babiša podľa všetkého utrpelo v českých voľbách prekvapivú porážku, čo vrhá tieň na jeho politickú budúcnosť. Komunistom a sociálnym demokratom, ktorí boli súčasťou Babišovej koaličnej vlády, sa navyše nepodarilo prekonať päťpercentnú hranicu nutnú pre vstup do parlamentu,“ napísal bruselský server Politico. Výsledok koalície Pirátov a Starostov opisuje Politico ako „veľké sklamanie“.

82 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Viktor Orbán #Andrej Babiš