V novej českej snemovni zasadne najviac žien v novodobých dejinách

Štvrtinu novej Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR by mali tvoriť ženy. Dvadsať poslankýň by malo zastupovať hnutie ANO, trinásť koalíciu PirátiSTAN, dvanásť SPOLU a päť SPD.

10.10.2021 10:59
ČR voľbyČR21 parlamentné voľby výsledky priebežné Foto: ,
Priaznivci lídra koalície SPOLU Petra Fialu reagujú po zverejnení priebežných výsledkov parlamentných volieb 9. októbra 2021 v Prahe.
debata

Podľa občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu novým poslankyniam pomohli hlavne preferenčné hlasy, dvanásť z nich by sa bez nich do snemovne vôbec nedostalo, informovala v nedeľu spravodajská stanica Českej televízie (ČT24).

„Dohromady kandidovalo 1664 žien a 236 z nich vďaka preferenčným hlasom prekročilo päťpercentné kvórum a posunulo sa na kandidátke hore. Dvanásť z tých päťdesiatich žien, ktoré sa do snemovne nakoniec dostali, by tam bez preferenčných hlasov asi vôbec nebolo. Podrobné analýzy ešte len pripravujeme, ale už teraz vieme, že ženy dostali viac preferenčných hlasov ako v minulých voľbách,“ uviedla Johanna Nejedlová z občianskej iniciatívy Zakrúžkuj ženu.

Maďarsko, ČR, Viktor Orbán, Andrej Babiš, migrácia Čítajte viac Babiš dolu, na rade je Orbán. Zahraničie hovorí o signáli pre stred Európy

Víťazom českých parlamentných volieb, ktoré sa konali v piatok a sobotu, sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov. Ako druhá skončila strana ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov). Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia (PirátiSTAN) so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.

Hranicu piatich percent potrebnú na vstup do Poslaneckej snemovne neprekročila žiadna ďalšia z celkovo 22 kandidujúcich strán. Platí to aj o dosiaľ koaličných sociálnych demokratoch z ČSSD a komunistoch z KSČM, ktorí podporovali Babišovu vládu „zvonka“. Obe strany pritom „vypadli“ z Poslaneckej snemovne po prvý raz od vzniku samostatnej ČR.

babiš Čítajte viac Paradox českých volieb: Babiš má najviac kresiel, aj keď skončil druhý
debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #preferenčné hlasy #ženy v politike #parlamentné voľby v Česku