Zeman leží na ARO. Vo výkone funkcie mu to neprekáža, tvrdí hrad

V Českej republike naďalej prebiehajú diskusie o zdravotnom stave prezidenta Miloša Zemana, ktorý je opätovne hospitalizovaný od nedele. Ako poznamenáva CNN Prima News, česká verejnosť nemá o prezidentovi príliš veľa informácií okrem oznámenia hovorkyne nemocnice, že jeho stav je stabilizovaný.

12.10.2021 14:14, aktualizované: 14:44
zeman Foto: ,
Český prezident Miloš Zeman počas prijatia do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe 10. októbra 2021
18

Podľapondelkových informácií je ale Zeman hospitalizovaný na anesteticko-resuscitačnom oddelení (ARO), čo podľa iDNES.cz znamená, že prezidentov stav je kritický.

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Proglas v pondelok uviedol, že o zdravotnom stave prezidenta síce informujú úsporne, ale dostatočne. Ako si však všíma webová stránka CNN Prima News, na sociálnych sieťach Ovčáček teraz zverejňuje najmä modlitby.

„Na Svatej Hore som dnes ráno poprosil dobrotivého Boha o požehnanie pre všetkých, ktorí sa za pána prezidenta modlia, myslia na neho a želajú mu skoré uzdravenie, ale aj pre tých, ktorí pánovi prezidentovi zlorečia,“ napísal v pondelok Ovčáček na sociálnej sieti.

Pre Proglas v pondelok povedal, že hospitalizácia Zemanovi „nebráni vo výkone ústavných právomocí“. Dodal, že potreba prezidentovej účasti na konzultáciách o formovaní novej vlády je v tejto chvíli vedľajšia.

Modlitby vyvolávajú obavy

„Pre mňa osobne teraz akékoľvek politické veci idú absolútne bokom. Je dôležité, aby sa pán prezident uzdravil a aby pod dohľadom lekárov a prostredníctvom liečby získal sily pre svoju ďalšiu činnosť,“ uviedol hovorca.

ČR Zeman sanitka hospitalizácia Čítajte viac Zeman je zrejme v kritickom stave, leží na ARO

Odborník na politickú komunikáciu Karel Komínek vo vysielaní CNN Prima News poznamenal, že výzvy na modlitby zo strany hovorcu môžu v takejto situácii vyvolávať obavy.

Hrad však tvrdí, že prezident je schopný vykonávať svoju funkciu, vyžiadal si údajne napríklad aj monitoring médií.

O Zemanovom stave nemajú informácie ani jeho priatelia. „Informovanosť príliš nie je, tiež neviem, budem len priať (skoré uzdravenie),“ povedal v televízii hudobník Michal David.

Vystrčil žiada informácie

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požiada kanceláriu prezidenta o informácie o zdravotnom stave Zemana. Vystrčil sa obáva, že Zeman nie je schopný vykonávať prezidentské právomoci.

„Máme obavu, či súčasný zdravotný stav umožňuje prezidentovi republiky vykonávať úrad. Rámcovú informáciu, ktorá umožní zachovať patričný rešpekt a citlivosť voči pánovi prezidentovi a jeho rodine, očakávame od Kancelárie prezidenta republiky. Tá v tomto smere doteraz nekonala dostatočne, preto sa jej pýtame,“ vyhlásil Vystrčil.

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) v pondelok na Twitteri oznámil, že senátna ústavná komisia sa stretne 19. októbra, aby rokovala o tom, či existujú dôvody na aktiváciu článku 66.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloš Zeman #český prezident #Česko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy