Európu pretne ďalší múr, stáť má 336 miliónov eur

Poľsko plánuje nahradiť provizórny plot z ostnatého drôtu na hraniciach s Bieloruskom trvalou bariérou, ktorá má zabrániť prílevu nelegálnych migrantov do krajiny. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na poľské ministerstvo vnútra.

, 13.10.2021 13:51
Poľsko Bielorusko migranti hranice stav núdzový... Foto: ,
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.
debata (7)

Ako priblížil minister vnútra Mariusz Kaminski, v pláne je výstavba „stabilnej, vysokej bariéry (vybavenej) monitorovacím systémom a detektormi pohybu“. Tento projekt schválila poľská vláda v utorok večer a musí ho ešte podporiť i tamojší parlament. Napriek tomu, že v ňom vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) nemá väčšinu, očakáva sa, že poslanci zahlasujú v prospech tejto iniciatívy, poznamenala DPA.

Na projekt je vyčlenený rozpočet vo výške v prepočte 366 miliónov eur. Na výstavbu trvalej bariéry má dohliadať poľská pohraničná stráž.

Podobnú bariéru postavilo v roku 2015 Maďarsko, keď na hraniciach so Srbskom čelilo najväčšiemu náporu migrantov od 2. svetovej vojny, a aj Slovinsko na hraniciach s Chorvátskom.

Poľskí vojaci začali na hranici s Bieloruskom koncom augusta stavať 2,5 metra vysoký plot z ostnatého drôtu v snahe zastaviť bezprecedentný prílev nelegálnych migrantov, ktorý je podľa Varšavy zámerne podporovaný, respektívne organizovaný režimom autoritárskeho bieloruského lídra Alexandra Lukašenka.

Poľsko / Bielorusko / Vojaci / Čítajte viac Poľsko má na hranici s Bieloruskom už 3-tisíc vojakov

V snahe vyriešiť súčasnú migračnú krízu Poľsko vyhlásilo 2. septembra v oblastiach pri svojich hraniciach s Bieloruskom núdzový stav a jeho platnosť začiatkom októbra predĺžilo o 60 dní.

V reakcii na sankcie zo strany EÚ bieloruský líder Lukašenko v máji vyhlásil, že Minsk už viac nebude nelegálnym migrantom brániť v tom, aby jeho krajinu využívali ako tranzitnú trasu na cestu do Európy. Členské štáty EÚ Lukašenka obviňujú, že úmyselne podporuje snahy migrantov z krízových regiónov Blízkeho východu a Afriky, ktorých údajne priváža priamo k hraniciam susediacich krajín EÚ. Poľsko, Litva a Lotyšsko v tejto súvislosti rôznymi formami posilnili ochranu a bezpečnosť svojich hraníc.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #hranice #bielorusko #bariéra
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy