Aby už nebolo neskoro. Putin plánuje uhlíkovú neutralitu do roku 2060

Rusko, ktoré je jedným z najväčších producentov skleníkových plynov, chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Oznámil to v stredu na energetickom fóre v Moskve ruský prezident Vladimir Putin, píše agentúra AFP.

13.10.2021 17:26
Vladimir Putin Foto:
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (16)

„Rusko sa v praxi bude snažiť o uhlíkovú neutralitu svojej ekonomiky. Stanovili sme, že to má byť najneskôr do roku 2060," povedal Putin.

Podľa Putina plánuje Rusko v nasledujúcich desaťročiach zabezpečiť, aby bol kumulovaný objem emisií skleníkových plynov nižší ako v Európe. Poznamenal tiež, že otázky týkajúce sa ochrany klímy by sa mali riešiť súbežne s rozvojom hospodárskych odvetví, predovšetkým energetického sektora.

Putin na spomenutom podujatí taktiež uviedol, že zásoby energie v Rusku sú neobmedzené a ich objem v budúcnosti ešte porastie.

Úroveň EÚ v roku 2050

V júni Putin nariadil svojej vláde, aby vypracovala plán na zníženie emisií uhlíka do roku 2050 na úroveň stanovenú Európskou úniou. „Planéta potrebuje informované a zodpovedné opatrenia všetkých účastníkov trhu – producentov a spotrebiteľov – v záujme trvalo udržateľného rozvoja všetkých našich krajín,“ dodal Putin.

Rusko je v súčasnosti štvrtým najvyšším producentom emisií uhlíka a kritici tvrdia, že krajina nerobí v tomto smere dostatok.

Podľa mnohých vedcov patrí Rusko – najmä jeho sibírske a arktické oblasti – medzi krajiny, ktoré sú najviac vystavené klimatickým zmenám.

emisie, smog, fabrika Čítajte viac Uhlíková neutralita v EÚ? Hrozí, že niektorí ju nedodržia, iní budú podvádzať
16 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #skleníkové plyny #uhlíková neutralita