Väčšina Rakúšanov verí, že podozrenia voči Kurzovi sa môžu zakladať na pravde

Dve tretiny Rakúšanov veria tomu, že na podozreniach z korupcie, v súvislosti s ktorými vyšetruje bývalého kancelára Sebastiana Kurza protikorupčná prokuratúra (WKStA), je niečo pravdy. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Unique Research pre magazín profil, informovala v sobotu agentúra APA.

16.10.2021 14:57
debata (20)

Názor, že obvinenia voči šéfovi Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Kurzovi by mohli byť pravdivé, zastáva väčšina Rakúšanov – až 67 percent. Len 23 percent respondentov si myslí, že na daných obvineniach, naopak, nič pravdivé nie je. Na prieskume, ktorý prebiehal telefonicky a on-line, sa zúčastnilo 800 osôb, pričom štatistická odchýlka je 3,5 percenta.

Ak by sa parlamentné voľby v Rakúsku konali v nedeľu, Kurzova ÖVP by dosiahla len 25-percentnú podporu, čo predstavuje pokles o desať percent. Ľudovci by tak dostali rovnaký počet hlasov ako opozičná Sociálnodemokra­tická strana Rakúska (SPÖ), ktorá si podľa prieskumu polepšila o štyri percentá. Na 14 percent by o dve percentá mierne stúpla i podpora Zelených. Slobodná strana Rakúska (FPÖ) s 19-percentami i liberálna NEOS s 11-percentami získali nezmenený počet hlasov.

Za nového kancelára Alexandra Schallenberga by v prípade priamej voľby šéfa vlády hlasovalo len 16 percent ľudí. Ak by sa o tento post znova uchádzal Kurz, volilo by ho 20 percent opýtaných (o osem percent menej než pred mesiacom).

Voči Kurzovi, ktorý sa tento týždeň stal poslancom Národnej rady i šéfom poslaneckého klubu FPÖ, prebiehajú aktuálne dve vyšetrovania. Prvé sa týka podozrení z krivej výpovede pred parlamentným výborom vyšetrujúcim kauzu Ibiza z roku 2019, ktorá viedla k pádu jeho vlády s pravicovou FPÖ.

Druhé súvisí s tým, že Kurz a okruh jemu blízkych ľudí údajne využili zdroje z rezortu financií na to, aby si pred parlamentnými voľbami v roku 2017 zaistili pozitívne správy v médiách a prikrášlené prieskumy verejnej mienky v prospech ÖVP. WKStA v tejto súvislosti vyšetruje pre podozrenia zo sprenevery a úplatkárstva celkovo desať osôb. Samotný Kurz tieto obvinenia odmieta.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Rakúsko #Sebastian Kurz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy